DIETA I ODCHUDZANIE – ILE TŁUSZCZU MOGĘ SPALIĆ W MIESIĄC?

Odchudzanie można porównać do płonącego ogniska. Jeśli go nie podsycamy, ogień gaśnie. Dokładnie tak samo jest z motywacją. Przeważnie jest silna przez pierwsze dni, a potem… to zależy od efektów jakie wypracujemy.

Biorąc pod uwagę, że w kwestii chudnięcia jako ludzie nie możemy się pochwalić zbytnią cierpliwością, przeważnie odchudzanie przyjmuje u nas postać nagłego nieprzemyślanego zrywu, a często głodówki kończącej się efektem jo-jo. Idziemy po trupach do celu, aby wynik, jaki obserwujemy na wadze, coraz bardziej zadowalał. Niestety, tu pojawia się problem, a mianowicie fizjologia.

Nasuwa się pytanie, dlaczego jedni chudną w miesiąc 2 kg, a inni 5kg? Jest to ściśle związane z ilością tłuszczu zapasowego i z wagą. Jeśli porównamy otyłego, niskiego chłopca ważącego 70kg, z wysokim podobnie otyłym mężczyzną ważącym 100kg stwierdzimy, że widzimy taką samą postać tylko rozciągniętą bądź zwężoną. Logicznym jak gra w szachy staje się więc, że jeden z nich schudnie więcej kilogramów od drugiego. Efekt jednak osiągną zbliżony. Czy miałoby być to powodem, żeby ten drugi odpuścił i zaprzestał? Oczywiście, że nie!

W każdej dziedzinie nauki znajdzie się jakiś Einstein, w dietetyce również. Nasz Einstein odkrył, iż zależność tę da się opisać, uwaga, za pomocą wzoru matematycznego! Tak, też czuję się zawstydzony. Przez całe moje sportowe życie uważałem, że szkoła mi w nim nie pomaga, a raczej przeszkadza. Na szczęście wiedza z podstawówki wystarczy, aby poznać swoje własne maksymalne tempo utraty tłuszczu. Wracając do meritum sprawy, badania wykazały, iż tempo utraty tłuszczu jest uzależnione od tego jak wiele go posiadamy. Nasz organizm jest w stanie dziennie pobrać 69kcal z każdego dostępnego kilograma tkanki tłuszczowej. Załóżmy, że nasz większy mężczyzna posiada w swoim składzie 20% tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że jego dzienny deficyt może wynieść 20*69=1380kcal co w miesiącu daje 41400kcal. Zakładając, że 1kg tłuszczu zapasowego to około 8000kcal, maksymalnie, w zdrowy i naturalny sposób, bez naruszenia zbytnio mięśni może on spalić 5,175kg. Dla porównania nasz mniejszy przyjaciel schudnie 3,623kg.

Podsumowując, maksymalne tempo utraty tkanki tłuszczowej (w zdrowy i naturalny sposób) zależy od naszej wagi oraz od zatłuszczenia organizmu. Łatwo więc zrozumieć, dlaczego sportowcy chudną tak wolno podczas przygotowywania się do zawodów. Przy zatłuszczeniu organizmu 6-10% waga zmienia się już tylko symbolicznie.