JAK ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE? ODCHUDZANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Chcesz zmienić swoje życie ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Nic dziwnego, większość artykułów z jakimi się spotykamy na co dzień piszą specjaliści, opierając się na nudnych badaniach naukowych. Wykupienie trenera personalnego również często kończy się porażką. Dostajemy rozpiskę przykładowych posiłków, gdzie co drugi produkt to dla nas nowość i ogromny szok, a do tego musimy katować się na siłowni. W konsekwencji po jakimś czasie odpuszczamy obwiniając się za kolejną porażkę.

Aby osiągnąć sukces w odchudzaniu niezbędna jest motywacja. Ta jednak bywa czasem kapryśna i jeśli nie jest karmiona sukcesami lubi zanikać. Zmienianie całego swojego życia o 180 stopni wiąże się z ogromnym stresem, a stres nie jest przyjacielem motywacji. Wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo, ale starannie.

Jeśli jesteś osobą, która przez lata ufundowała sobie solidny zapas tłuszczu, prowadząc osiadły tryb życia ze znikomą aktywnością fizyczną i niewielkim zainteresowaniem tą dziedziną to artykułów o redukcji tkanki tłuszczowej z rotacjami węglowodanowymi i oszukanymi posiłkami do zbyt zrozumiałych na pewno nie zaliczysz.

Zdecydowanie zacząć należy od zmiany nawyków żywieniowych. Każdego dnia musimy dostarczyć solidnej dawki białka, węglowodanów i tłuszczy zdrowego pochodzenia. Stopniowo proponowałbym wymieniać mięso panierowane na gotowane bądź smażone bez panierki (na odrobinie oleju lub oliwy a nie na prawie pełnej patelni tłuszczu). Wyeliminować również należy dania typu fast food oraz wszelkiego rodzaju przekąski typu chipsy, paluszki itd. Jeśli ciężko nam się z tymi produktami rozstawać, proponuję alternatywę w postaci paprykowych i serowych wafli ryżowych. To samo tyczy się słodyczy. Jeśli naprawdę będziemy mieć ochotę na coś słodkiego, dużo lepiej sięgnąć awaryjnie po delicje, które mają dużo mniejszą zawartość tłuszczy niż typowy batonik lub czekolada. Największa trudność z jaką spotykają się osoby początkujące to dostarczenie odpowiedniej ilości białka w ciągu dnia. Produkty, które należy na stałe włączyć do jadłospisu, to przede wszystkim mięsa (najlepiej te mniej tłuste czyli na przykład pierś z kurczaka, pierś z indyka, chude mięso wołowe), ryby, jajka w każdej postaci, mleko, serki wiejskie, twarogi itd. W kwestii węglowodanów najlepiej sięgać po razowe pieczywo zamiast jasnego, po płatki owsiane, po kaszę gryczaną lub jęczmienną, po ciemny makaron, który ja osobiście uważam za przepyszny, po gotowane ziemniaki oraz oczywiście po warzywa i owoce. Zdrowymi tłuszczami będą tłuszcze pochodzące z ryb, oliwa z oliwek, migdały, orzechy włoskie, olej rzepakowy itd. Cały jadłospis powinien się opierać właśnie na tych produktach, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego odchudzania. Gdybyśmy jedli po prostu mniej i nie zapewnili mięśniom ochrony w postaci odpowiedniej ilości białka oraz aktywności fizycznej tak naprawdę chudlibyśmy z mięśni i musiałoby to zakończyć się efektem jojo. Jak widać, zadanie postawione przed nami w kwestii diety nie jest łatwe, jeśli nigdy takich produktów nie jadaliśmy. Dlatego należy dać sobie czas i wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo, ale wprowadzać. Pozwoli nam to początkowo cieszyć się efektami nawet bez liczenia kalorii oraz bez kontrolowania wagi i obwodów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ są to produkty bardzo pożywne, o dużo niższej kaloryczności niż słodycze i przekąski. Dzięki temu będziemy czuć się najedzeni, dostarczymy organizmowi witamin, unormujemy gospodarkę hormonalną, a przy tym będziemy chudnąć dzięki wprowadzonemu deficytowi.

Oczywiście koniecznym do osiągnięcia sukcesu będzie również trening, bądź początkowo jakakolwiek aktywność fizyczna. To bardzo ważne. Dzięki niemu Twoja sylwetka nabierze atrakcyjniejszych kształtów, Twoje samopoczucie i zdrowie się polepszy, a dodatkowo wzmocnisz efekt palenia tkanki tłuszczowej, jednocześnie zapobiegając spalaniu mięśni. W konsekwencji, po przeprowadzonej redukcji Twoje ciało będzie wypełnione, a skóra nie będzie wisieć. Należy też wiedzieć, że najlepszy bodziec naszym mięśniom da trening z ciężarami. Jeśli jesteś osobą, żyjącą w przekonaniu, że aby schudnąć należy dużo biegać i uprawiać samo cardio, to jesteś w ogromnym błędzie. Cardio to wysiłek wytrzymałościowy, który bez dopiętej diety i suplementacji bardziej naraża nasze mięśnie na katabolizm (czyli rozpad). Warto wziąć to pod uwagę planując swoją aktywność fizyczną.

Na koniec, gdy już poczynisz podstawowe kroki związane ze zmianą swojej sylwetki idź naprzód. Kup wagę łazienkową oraz wagę kuchenną i kontroluj swoje postępy. Jak robić to najskuteczniej dowiesz się z innych artykułów. Nie warto się spieszyć. Sylwetka latami formowana, z dnia na dzień nie zmieni się w inną. Dzięki konsekwencji i determinacji sukces stanie się bliższy niż kiedykolwiek.