Instruktor hipoterapii

Hipoterapia jest jedną z metod rehabilitacji. Polega na zastosowaniu jazdy konnej w celach leczniczych. Instruktorem hipoterapii może zostać w wielu przypadkach tylko osoba legitymująca się wykształceniem minimum średnim. Rzecz jasna musi też taka osoba posiadać umiejętność jazdy konnej i pewnym doświadczeniem w kontakcie z końmi. Na ogół status instruktora hipoterapii daje możliwość pracy w tej dziedzinie w placówkach oświatowych, medycznych, opiekuńczo-wychowawczych, a także w klubach jeździeckich.

Kurs przygotowuje do zawodu jednego z na przykład wyżej wymienionych. Zajęcia są na ogół zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Kursy odbywają się w placówkach na terenie całego kraju. Na ogół w cenie kursu jest legitymacja anglojęzyczna, zakwaterowanie, wyżywienie oraz egzamin poprawkowy.

Kurs obejmuje zazwyczaj wiadomości podstawowe na temat hodowli koni, sposoby bezpiecznych zachowań w stajni na ujeżdżalni oraz przygotowanie konia do zajęć, odpowiedni dobór konia do hipoterapii oraz zasady bezpieczeństwa, czy też podstawy profilaktyki weterynaryjnej.