Pończochy uciskowe

Istnieje wariant profilaktyczny oraz leczniczy podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Profilaktyczny odnajduje stosowanie się u osób, wśród których jest ryzyko rozwoju niewydolności żylnej, a to na przykład w związku z charakterem wykonywanej pracy lub ze skłonnościami genetycznymi do występowania żylaków. Wariant profilaktyczny garderoby uciskowej jest wskazany również by wykorzystać go w czasie długotrwałych podróży samolotem czy samochodem, gdyż zmniejsza się dzięki temu ryzyko powstania zakrzepicy oraz obrzęków i uczucia ciężkości nóg.

Istnieją specjalne pomiary ucisku. Na tej podstawie materiał uciskowy dobiera się po konsultacji z lekarzem. W trakcie badania lekarz ma za zadanie określić zalecany stopień ucisku. Wówczas to sprawdzana jest obecność ewentualnych przeciwwskazań do noszenia pończoch uciskowych oraz ustalana wysokość (pończochy, podkolanówki).

W przypadku zakupów zaleca się korzystanie z aptek lub sklepów medycznych dysponujących wykwalifikowanym personelem, który będzie mógł wyjść naprzeciw oczekiwaniom.