GAINERY – FANTASTYCZNE SUPLEMENTY NA MASĘ CZY WIELKIE NIEPOROZUMIENIE?

Suplementy diety zawierające solidną dawkę białka i węglowodanów, potocznie nazywane „gainerami”, są najczęściej polecanym produktem „na masę”. Największą korzyść z ich spożywania niewątpliwie czerpać będą ektomorficy, ale też ludzie będący w ciągłym biegu. Ten artykuł rozwieje wątpliwości co do skuteczności tego typu rozwiązań.

Gainer jest odżywką węglowodanowo-białkową. Dostarcza naszemu organizmowi zarówno porcji aminokwasów, budujących włókna mięśniowe, jak i węglowodanów, pokrywających zapotrzebowanie na energię. Gainery, w przeciwieństwie do odżywek białkowych, nadają się idealnie jako wypełnienie kalorii, których nie jesteśmy w stanie już zmieścić w siebie z tradycyjnego jedzenia. Dzieje się tak dzięki temu, że zawierają przeważającą ilość węglowodanów. Proporcje węglowodanów w stosunku do białka w tych produktach sięgają nawet 4:1.

O odżywkach węglowodanowo-białkowych trenujący wypowiadają się w dwojaki sposób. Zwolennicy uważają je za niezastąpione i rewelacyjne, ze względu na możliwość budowania czystej jakościowo masy w przyjazny sposób. Przeciwnicy twierdzą, iż gainery zawierają praktycznie same cukry proste, przez co przyczyniają się do budowania tłuszczu. Gdzie więc leży prawda? Prawda leży w fizjologii.

Każdy bywalec siłowni, który nie trzyma diety i nie dawkuje makroskładników w odpowiedni sposób, suplementów również nie będzie dawkował w odpowiedni sposób. A co za tym idzie, jego efekty będą dalekie od oczekiwań. Cała magia maksymalizacji efektów polega na manipulowaniu kaloriami. Jeśli nie będziemy wiedzieć jakiej ilości białka i węglowodanów w diecie potrzebujemy, będziemy dawkować je na ślepo. Co się wtedy stanie? Prawdopodobnie albo efektów nie będzie, albo masy nam przybędzie, ale również w tłuszcz. Każdy wcześniej, czy później przekonuje się, że aby budować czystą masę, wcale nie potrzeba ogromnego nadmiaru kalorii. Wystarczy na sam początek ok 300 kcal na plus, a gdy waga przestaje iść w górę to dalej zwiększamy.

Gainer jest idealnym uzupełnieniem zbilansowanej diety. Gdy jesteśmy „na masie”, dostarczanie takiej ilości jedzenia może sprawiać trudność. W przypadku ludzi zabieganych oraz ektomorfików jest to wręcz niemożliwe. Dzięki wypiciu kilku szejków gainera w ciągu dnia unikamy sytuacji, w której wracamy do domu późnym wieczorem, a musimy zjeść jeszcze 1500 kcal. Kto nie przeżył tego na własnej skórze? Wówczas uzupełnienie diety porcjami gainera może okazać się niezastąpione.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie, gainer, tak jak każdy suplement diety, może okazać się nieocenioną pomocą podczas budowania masy mięśniowej. Dopasowując suplementację do diety tak, aby każdego dnia osiągać określoną nadwyżkę kaloryczną, jesteśmy w stanie zbudować czystą muskulaturę i nie zalewać się tłuszczem. Bez względu na to jak szybki lub wolny jest nasz metabolizm.