SUPLEMENTY DIETY NA KAŻDĄ KIESZEŃ – CZYLI CO NAJKORZYSTNIEJ ZAKUPIĆ?

Suplementacja to ważny temat dla każdego ćwiczącego. Branża suplementacyjna w obecnych czasach jest bardzo szeroko rozwinięta. Oferuje nam miliony rozwiązań i miliony udogodnień. Każdy suplement jednak kosztuje, a wielu trenujących na siłowni to młodzi ludzie z ograniczonymi funduszami. Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich suplementów potrzebujesz najbardziej?

Większość osób świeżo rozpoczynających treningi ma największy problem z podażą białka w ciągu dnia. Rzadko kiedy znajdzie się osoba, która bez najmniejszego problemu od samego początku wyciągnie z diety 150 – 200 g białka dziennie. Dla takich osób najważniejszym suplementem, od którego powinni zacząć, będzie białko w proszku. W kwestii przyswajalności, najlepiej sprawdzi się tutaj białko serwatkowe. Jest to białko szybko trawione przez układ pokarmowy. Idealnie nadaje się w momentach, kiedy nie mamy czasu na normalny pełnowartościowy posiłek. Ze względu na szybkie wchłanianie do organizmu, najczęściej zaleca się spożywanie go rano z pierwszym posiłkiem i po treningu. Prawda jest jednak taka, że każda pora jest dobra na wypicie szejka proteinowego. Wyróżniamy koncentratyizolaty oraz hydrolizaty białka serwatkowego. Każdy od poprzedniego różni się wyższą przyswajalnością i szybkością wchłaniania. Wszystkie są jednak na wysokim poziomie. Jeśli chcemy zapłacić mniej, spokojnie możemy wybrać koncentrat. Kolejnym rodzajem białka, o którym warto wspomnieć jest białko kazeinowe. W przeciwieństwie do serwatki, kazeina trawi się o wiele dłużej i jest idealna do ostatniego posiłku. Kolejnym rodzajem aminokwasów jest BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione. Jest to już gotowa dawka aminokwasów, które bezpośrednio mogą odżywić wycieńczone długim wysiłkiem mięśnie. Idealne dla osób trenujących wytrzymałościowo, np. biegaczy. Zapobiega utracie ciężko wypracowanych mięśni.

Jeśli ćwiczymy już dłuższy czas, mamy dopracowaną dietę, technikę treningów oraz regenerację, możemy zmaksymalizować efekty dodając kreatynę. Kreatyna jest bezapelacyjnie najskuteczniejszym i najbardziej wartościowym suplementem na świecie. Przyjmowanie kreatyny wywołuje zwiększone magazynowanie wody oraz glikogenu w komórkach mięśniowych. Ma to na celu zapewnienie mięśniom podręcznej dawki energii oraz możliwie najlepszego środowiska do rozbudowy. Warto też wspomnieć, że podczas stosowania kreatyny rejestrujemy znaczne przyrosty siły. Również podczas treningów mamy więcej siły. Możemy się lepiej przyłożyć, co też przekłada się na końcowe przyrosty. Kreatyna zmniejsza również niekorzystny wpływ niedoboru snu na funkcjonowanie mózgu. Dzięki temu pozytywnie wpływa na koncentrację i zapamiętywanie.

Kolejnym niedrogim suplementem diety, który bardzo pozytywnie wpływa na nasz metabolizm jest Omega-3. Aby nasza dieta funkcjonowała prawidłowo, musimy zachować odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Stosunek ten powinien wynosić przynajmniej 1:5. Jeśli nie jadamy świeżych ryb, często zdarza się, że w naszej diecie kwasów omega-3 jest za mało. Wówczas, niezbędne będą kapsułki. Odpowiednia podaż kwasów Omega-3 hamuje łaknienie, reguluje procesy energetyczne, wspomaga regenerację, poprawia jakość snu i pozwala utrzymać pozytywny nastrój.

Wspomniane w tym artykule preparaty to kropla w morzu możliwości jakie stwarza przed nami rynek suplementacyjny, jednak powyższe pozycje uważam za najbardziej wartościowe dla osób młodych z ograniczonymi funduszami. W kolejnych artykułach bliżej omówię również inne produkty, po które warto sięgnąć aby ułatwić sobie podróż do wymarzonej sylwetki.