ODŻYWKI TREC WHEY 100 – PRAWDA O GIGANCIE

Trec Whey 100 to wysokiej jakości koncentrat białka serwatkowego (WPC), posiadający bardzo niski poziom tłuszczu i laktozy. Produkt bardzo popularny ze względu na dobry stosunek makroskładników idący w parze z niewygórowaną ceną. Przyznam, że firma Trec dość mocno wybiła się na naszym rynku, niemal jak Piotr Żyła na Pucharze Świata w Oslo. Sam osobiście jak do tej pory nie zawiodłem się na żadnym ich produkcie. Przeglądając opinie użytkowników na temat Whey 100, należy stwierdzić, że cieszy się on ogromną popularnością. Postanowiłem więc stanąć na wysokości zadania i przeprowadzić dla Was test tego produktu, zakończony szczegółową recenzją. 

PRZEZNACZENIE:

Myślę, że tutaj nie trzeba wiele pisać. Nasza dzisiejsza gwiazda, czyli „Whey 100″ firmy Trec Nutrition to koncentrat białka serwatkowego (WPC), czyli mówiąc w skrócie odżywka uzupełniająca ilość białka w naszej diecie.  Często zdarza się tak, że ktoś aktywnie trenuje, je odpowiednią dla zamierzonego celu ilość jedzenia, ale nadal nie buduje dobrej formy, a mięśnie zamiast się rozwijać, po prostu giną jak widelce na bistro w Tesco. W większości przypadków jest to spowodowane za małą ilością białka w diecie. Dla większości początkujących adeptów siłowni niewyobrażalnym jest, żeby nagle przestawić się z kanapek z szynką na piersi z kurczaka bez panierki, jajka, serki wiejskie, ryby itd. Właśnie dla takich osób, jak również dla osób ceniących sobie po prostu wygodę został stworzony ten produkt. Dostarcza on praktycznie czystego białka ze znikomą ilością pozostałych makroskładników. Dzięki temu jesteśmy w stanie w łatwy i przyjemny sposób uzupełnić braki tego makroskładnika.

OPAKOWANIE I SKŁAD:

Rozpisywanie się na temat opakowania tej odżywki byłoby równie absurdalne, jak złapanie pielgrzymki na fotoradar. Ograniczmy się więc do najważniejszych rzeczy. Opakowanie… jest, a dodatkowo posiada również wewnątrz miarkę. Dla większości to oczywiste, ale też nie do końca. Ostatnio miałem takie szczęście, że w kilku odżywkach pod rząd spotkałem się z brakiem miarki. Tak więc wielki ukłon w stronę firmy Trec, że również nie wpadli na pomysł takiego cięcia kosztów.

Odnośnie składu… wydawałoby się, że białko w proszku to po prostu białko w proszku, więc po co drążyć temat. Nic bardziej mylnego. Większość białek dostępnych na rynku posiada równie spory, co niechciany bonus w postaci nadmiernej ilości tłuszczy i cukrów… a przynajmniej większej niż w tych „solidniejszych” produktach. Białko Trec’a takie nie jest. I właśnie to świadczy o jakości, a także popularności tej odżywki. Dzięki śladowym ilościom tych makroskładników, idealnie nadaje się na redukcję, a nie tylko w okresach budowania. Dokładny rozkład makroskładników przedstawia poniższa tabela:

Wartość odżywcza 100 g 90 g 30 g
Wartość energetyczna 1415 kJ/334 kcal 1273 kJ/300 kcal 424 kJ/100 kcal
Tłuszcz 2,45 g 2,21 g 0,74 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,35 g 1,22 g 0,41 g
Węglowodany 5,70 g 5,13 g 1,71 g
w tym cukry 0,60 g 0,54 g 0,18 g
Białko 72,20 g 64,98 g 21,66 g
Sól 2,62 g 2,36 g 0,79 g
Koncentrat białka serwatkowego 94,65 g 85,19 g 28,40 g

DAWKOWANIE:

Wiele osób pyta jak dawkować białko serwatkowe. Trec Whey 100 dawkujemy dokładnie tak samo jak każde inne białko. Najpierw obliczamy swoje własne zapotrzebowanie na kalorie, jednocześnie określając proporcje makroskładników zgodnie z ich funkcjami. Gdy mamy to już za sobą, wówczas pozostaje nam się tego trzymać. Część naszego dziennego zapotrzebowania na białko będziemy dostarczać z jedzenia, a pozostałą (brakującą) część właśnie z odżywki białkowej. Cel jest taki, aby na koniec dnia ustalone przez nas ilości poszczególnych makroskładników się zgadzały. Jeśli ktoś nie chce tak ambitnie podchodzić do tematu, chce jedynie uzupełnić ilość białka, żeby dać mięśniom budulec, powinien sobie obrać jako cel 2 gramy białka na każdy kilogram masy ciała dziennie. Biorąc pod uwagę, że przeciętna ilość białka spożywana przez człowieka, który nie jest na diecie zawiera około połowę tej wartości, z odżywki należy więc dostarczyć przynajmniej 1 gram na kilogram masy ciała tego makroskładnika. Według zaleceń producenta, jednego szejka serwujemy rozpuszczając w wodzie lub mleku 2 pełne miarki. Pijemy tyle razy w ciągu dnia, ile razy potrzebujemy.

Często spotykamy się z konkretną rozpiską, która mówi nam o tym kiedy i jaką ilość tego lub innego białka serwatkowego powinniśmy spożywać. Nawet na opakowaniu samego produktu przeczytamy o przykładowym dawkowaniu (2 miarki = 1 porcja 30 g). Jest tak dlatego, że większość ćwiczących rekreacyjnie ludzi nie dostarcza nawet połowy swojego zapotrzebowania na białko ze zwykłego jedzenia. Stąd producenci sugerują dla takich osób konkretne pory dnia, w których organizm osiągnie największe korzyści z przyjęcia szybko wchłanialnego białka. Zakładając przy tym oczywiście, że dana osoba nie spożywa z jedzenia odpowiedniej ilości tego makroskładnika. Dla osób które mają zbilansowaną dietę i codziennie dostarczają tyle białka ile potrzebują, białko serwatkowe może służyć jako alternatywa stosowana od czasu do czasu.

SMAK I ROZPUSZCZALNOŚĆ:

Ze smakiem odżywek jest trochę tak, jak ze zdrapkami, w których co dziesiąta jest szczęśliwa i można coś wygrać. Próbowałem wielu różnych białek serwatkowych. Jedne z nich miały słabe makroskładniki, ale super smak. Inne z kolei słaby smak przy genialnym rozkładzie makroskładników. Zdarzały się też takie, które nie miały po prostu żadnych zalet, a w dodatku się pieniły i słabo rozpuszczały. Trec Whey 100 jest odżywką uniwersalną, która każdą cechę ma na dość zadowalającym poziomie. Występuje ona w ośmiu różnych smakach. Są to: ciastko z kremem, wanilia, czekolada, truskawka, czekoladowo-wiśniowy, czekoladowo-sezamowy, hawajska czekolada oraz czekoladowo-kokosowy. Ja osobiście przetestowałem białko o smaku wanilii. Białko o tym smaku można określić jako… smaczne. Zdecydowanie lepiej smakuje wymieszane z mlekiem, aczkolwiek wtedy zdecydowanie trudniej wypić dużą ilość tej odżywki. Przy mieszaniu z wodą ma ono delikatny posmak waniliowego olejku do ciast, ale nie przeszkadza to zbytnio w spożywaniu.

Rozpuszczalność tego suplementu można porównać do rozpuszczalności wypłaty zaraz po dziesiątym, ale tylko w przypadku szejkera. Jeśli ktoś ma zwyczaj pić odżywki w kubku lub szklance, bo po prostu… bo tak, wówczas trzeba troszkę użyć cierpliwości i siły, aby dokładnie wymieszać wszystkie grudki. Większość trenujących nie lubi się przemęczać, dlatego też używa szejkera. Tacy użytkownicy bez zawahania stwierdzą, że Whey 100 rozpuszcza się bardzo dobrze.

SAMOPOCZUCIE I BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA:

W tym miejscu powinienem napisać o… no właśnie. Tak naprawdę jedyne co przychodzi mi do głowy to osoby, które nie tolerują laktozy lub produktów mlecznych. I na tym się kończy. Serwatka to nic innego jak suplement diety pochodzenia mlecznego. W pełni bezpieczna w stosowaniu i nie powodująca gorszego samopoczucia. Jeśli ktoś mógłby mieć uzasadnione obawy odnośnie stosowania tego produktu, to tylko ludzie będący na bakier z produktami mlecznymi. Ja osobiście do takich ludzi nie należę, stąd też nigdy nie miałem problemu z samopoczuciem po spożyciu porcji Whey 100.

SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA:

Skuteczność działania to najważniejszy element każdej recenzji. Niejednokrotnie byliśmy świadkami afer w branży suplementacyjnej, gdzie składy produktów były całkiem inne niż deklarowali producenci na etykietach. Takie sytuacje bardzo negatywnie odbijają się na dobrym imieniu firmy, a także na sprzedaży suplementów. Firma Trec, jakkolwiek oceniana by nie była i jakkolwiek subiektywnych opinii byście na jej temat nie mięli, nigdy nie miała takiej sytuacji. To świadczy o wiarygodności firmy, a także o skuteczności jej produktów. Ja w to wierzę, ponieważ niejednokrotnie miałem okazję używać odżywek tej firmy i z reguły byłem zadowolony. Dokładnie to samo tyczy się testowanego obecnie białka Whey 100.

PODSUMOWANIE:

Jesteś wymagający odnośnie składu produktu? Przykładasz wagę do smaku białka? Zależy Ci na dobrej rozpuszczalności bez osadu na dnie? Trec Whey 100 jest właśnie dla Ciebie. Ten produkt jest połączeniem zadowalającej jakości z niewygórowaną ceną. Po przetestowaniu tego produktu mogę z pełną odpowiedzialnością przyznać, że kredyt zaufania jakiego udzieliłem firmie Trec kupując dotychczasowe produkty nadal nie został zachwiany.