Prawda o jedzeniu

Diety wysokobiałkowe są najwyraźniej skuteczne, skoro dzięki takiej diecie twój kolega z pracy stracił 12 kg. Dobre muszą być też diety niskotłuszczowe, bo powiedział tak w telewizji jakiś szczupły gość z wąsikiem. Potem słyszysz w wiadomościach doniesienia, że u ludzi cierpiących na syndrom X dieta bogata w węglowodany może prowadzić do cukrzycy i chorób serca. A wszyscy przecież wiedzą, że to z powodu cukru się tyje. Z kolei co piszą w gazetach o diecie śródziemnomorskiej? Powinniśmy spożywać dużo oliwy z oliwek, prawda? Ale czy oliwa nie jest tłuszczem, przed czym przestrzegał chudzielec z telewizji?

Żeby nie utonąć w tym zalewie informacji, trzeba by nie oglądać telewizji, nie czytać gazet i nie rozmawiać z ludźmi. Starania, by zastosować się do wszystkich zaleceń żywieniowych, mogłyby skończyć się na dwa sposoby. Albo jadłbyś wszystko (bo prawie każdy rodzaj żywności jest przez kogoś zachwalany), albo nie jadłbyś niczego (bo każdy rodzaj jedzenia jest przez tego czy owego guru żywienia demonizowany).

Na tym etapie programu zapomnij o wszystkich wzajemnie sprzecznych zaleceniach i skoncentruj się na kilku prostych zasadach.

Nie ma szkodliwego jedzenia. To prawda, że są pewne rodzaje żywności, które w końcu mogą nas zabić, jeśli będziemy je spożywać w odpowiednio dużych ilościach każdego dnia i pozwolimy sobie zapchać tętnice. Ale zjedzenie czegoś takiego raz na jakiś czas nie będzie mieć wielkiego wpływu na zdrowie (chyba że ktoś dosypie ci truciznę, ale to coś innego). Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś o czerwonym mięsie, makaronie, pizzie, cukrze, czekoladzie czy czymkolwiek, przed czym cię przestrzegano. Raz na jakiś czas możesz zjeść wszystko, byle w małych ilościach.

Nie ma magicznego jedzenia. Tak jak nie ma szkodliwego jedzenia, nie ma też takiego, które magicznie odmieni twoje życie, a w szczególności zmniejszy obwód pasa.

Każda żywność jest kaloryczna, więc bez względu na to, co jadłbyś w dużych ilościach, będziesz tył (choć muszę się zgodzić, że mniej prawdopodobne, byś utył, mając w diecie dużo owoców – zwłaszcza wziąwszy pod uwagę dodatkowy czas, jaki spędzisz w toalecie).

Diety-cud nie sprawdzają się. Ludzie stosują radykalne diety, by szybko stracić na wadze, ale z nawiązką odzyskują te kilogramy, kiedy przestają stosować się do zaleceń. Dlatego w końcowym rozrachunku efekt jest taki, że dzięki diecie przytyli. Aby dobrze kontrolować swoją wagę – utrzymać ją lub pozbyć się nadwagi – trzeba wiedzieć, jak ograniczyć liczbę spożywanych kalorii bez uczucia głodu i wyrzeczenia.