Dieta w kulturystyce

Optymalna dieta w kulturystyce powinna prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej bez tkanki tłuszczowej, a nie samego ciężaru ciała. Dlatego każdy kulturysta powinien:

Zawsze

Unikać przerobionych, mało wartościowych środków żywnościowych, a szczególnie tłuszczu. Tłuszcze hamują bowiem trawienie, utrudniają przyswajanie pokarmów przez organizm oraz magazynują się w postaci tkanki tłuszczo\vej.

Spożywać mleko, naturalny ser, chude mięso, ryby, owoce, jarzyny, substancje włókniste, które znakomicie ułatwiają trawienie i przyswajanie pokarmu.

Czasami

Ser domowej roboty, chude mięso i orzechy naturalne są również bardzo odżywcze i dostarczają organizmowi wartościowej proteiny. Produkty pełno-ziarniste, suszone owoce zawierają cenne węglowodany. Unikać trzeba frytek i przerobionych tłuszczów, zawierających dwa razy więcej kalorii niż węglowodany i białka.

Nigdy

Spożywać tłustego mięsa, gotowanych deserów (budyń, kisiel), białego cukru i białej mąki.

Systematycznie trenujący kulturysta, zależy to jeszcze od intensywności wysiłku, powinien spożywać dziennie ok. 2 g wysokowartościowej proteiny na 1 kg wagi ciała.

Właściwe odżywianie w kulturystyce zdeterminowane jest następującymi faktami.

Fakt I

Jeśli chcecie za szybko zdobyć masę mięśniową to zwykle tracicie rzeźbę mięśni. Zwiększające się obwody w biodrach i talii są sygnałem, że w tych okolicach ciała osadza się tłuszcz.

Fakt II

Tłuszcz to nie jest masa mięśniowa. Izoluje on i zabezpiecza ciało przed wahaniami temperatury, utrzymuje ciepło, ale jednocześnie zaokrągla ciało. Natomiast proteina jako element budowy ścięgien i mięśni daje im tzw. definicję (rzeźbę). Stąd konieczność spożywania przez kulturystów większych ilości protein niż wymaga dieta przeciętnego, nie trenującego człowieka.

Fakt III

Dobry, zaawansowany kulturysta powinien wiedzieć kiedy i ile proteiny spożywać. Naukowo dowiedziono, że ciało ludzkie może przyswoić maksimum 30 g proteiny co 3,5 godziny. Inaczej mówiąc jedzenie ,,na zapas” nic nie daje, W praktyce więc najlepsi kulturyści spożywają 5-6 mniejszych posiłków dziennie, z których każdy zawiera do 30 g proteiny. Taka dieta przyczynia się do wzrostu mięśni i ich rzeźby.

Fakt IV

Dla wzrostu masy mięśniowej organizm potrzebuje azotu, który pobierany jest z protein. Koncentracja azotu w komórkach ciała opada po 6 godzinach od momentu spożycia posiłku. Kiedy więc następuje zbyt duża przerwa między posiłkami, to brak azotu w komórkach mięśniowych hamuje ich wzrost. Biochemicy stwierdzili, że tkanki ciała co 3-3,5 godziny potrzebują ok. 1 g azotu, aby były nasycone. Odpowiada to ok. 20 g proteiny. Przy 5-6 posiłkach dziennie wynosi to łącznie ok. 100 g proteiny. Jednak mięśnie, aby rosły, potrzebują więcej. Badania wykazały, że kulturysta potrzebuje około 50% więcej azotu, a więc i proteiny, aby następował wzrost wagi (masy mięśniowej). Daje to więc ok 150 g proteiny dziennie i przy 5^6 posiłkach wypada po 30 g na każdy. Zaawansowani kulturyści uzupełniają te dodatkowe ilości proteiny tabletkami proteinowymi zawierającymi 8 podstawowych aminokwasów.

Fakt V

Jaka proteina jest najbardziej wartościowa dla budowy mięśni? Zwierzęca jest najbardziej zbliżona budową do ludzkiej i najłatwiej może być przetworzona na tkankę mięśniową. Ponieważ proteina składa się z aminokwasów, o jej wartości decyduje struktura tych aminokwasów. Dr Sherman z John Hopkins University stwierdził, że najbardziej wartościowe proteiny zawierają jajka, dalej mleko i chude mięso. Tak więc najbardziej wskazane w diecie kulturystycznej są proteiny pochodzące z jaj i mleka.