13 MITÓW NA TEMAT TRENINGU NA SIŁOWNI

Na siłowni jak w życiu, człowiek nie wie co go tam spotka. Niejednokrotnie zdarza się, że niewiedza na temat treningów, a także tego jak się należy zachowywać, jest powodem do rozbawienia starszych stażem kolegów. Gdy już pierwsze lody zostają przełamane, przychodzi czas na stopniowe zdobywanie wiedzy na temat tego jak ćwiczyć, jak jeść, jakiej suplementacji używać, czy chociażby jak się ubierać. Najszybszą możliwością rozwiania swoich wątpliwości są pytania kierowane do starszych kolegów. Ale czy otrzymane odpowiedzi zawsze są słuszne? Przedstawiam 13 największych mitów krążących po siłowniach i klubach fitness. 

1. JAK NIE BOLI TO ZNACZY, ŻE TRENING BYŁ ŹLE PRZEPROWADZONY

Co prawda utarło się, że budowanie mięśni wiąże się z ich mikrourazami. Jednak ból objawia się na kilka różnych sposobów. Czasami to, że boli wcale nie jest pozytywnym zjawiskiem. Wręcz może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Mało tego, udowodnione jest, że mięśnie odbudowują się i rosną po odpowiednio przeprowadzonym treningu i wcale nie musi się to wiązać z odczuwalnym bólem.

2. TRZEBA PIĆ PRZYNAJMNIEJ 4 BUTELKI WODY DZIENNIE

Mówi się, że woda to życie. Szczególnie, gdy do tego dochodzi trening bądź jakakolwiek inna aktywność. I ja się z tym zgadzam. Problem w tym, że wszystko co dobre, a robione w nadmiarze jest…złe. Najlepszym dowodem jest przypadek kobiety, która siedziała i piła i… umarła. Tak, ponieważ miała za dużo wody w organizmie.

3. NALEŻY ĆWICZYĆ CODZIENNIE

To fakt, że kulturyści trenują przeważnie codziennie. To jednak nie koniecznie musi się sprawdzić w przypadku amatora. Szczególnie, gdy jesteś początkujący, masz niedostosowany do tego plan treningowy, złą dietę, a do tego milion innych zajęć i codziennych obowiązków. To może przynieść same szkody. Intensywność i objętość treningów zwiększa się stopniowo i bardzo wolno. To podstawowa zasada progresji. Gdyby osoba początkująca zaczęła trenować codziennie, to po tygodniu by miała serdecznie dość.

4. MASA – MAŁO POWTÓRZEŃ, REDUKCJA – DUŻO POWTÓRZEŃ

Każdy z nas przynajmniej raz usłyszał od kogoś tę teorię. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Podczas redukcji Twoje mięśnie są szczególnie narażone na rozpad. Tylko dzięki trzymaniu w miarę możliwości takiej samej intensywności i takich samych ciężarów, jak dotychczas, jesteś w stanie zachować ciężko wypracowaną muskulaturę.

5. DUŻO CHODZISZ TO NIE ĆWICZ NÓG

To prawda, że mięśnie nóg są używane codziennie. Jednak z tego powodu dużo ciężej nam je zaskoczyć. Jeśli nie chcesz za kilka lat posiadać sylwetki „bociana”, musisz trenować nogi tak samo, jak każdą inną partię. Jeśli zaniedbasz tę partię, doprowadzisz do dysproporcji swojego ciała. Takie postępowanie może pośrednio doprowadzić do kontuzji i wykluczyć Cię z treningów na bardzo, bardzo długo.

6. POCZĄTKUJĄCY POWINNI ĆWICZYĆ NA MASZYNACH

Źle, źle i jeszcze raz źle. Technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważną kwestią. Do żadnego ćwiczenia nie należy podchodzić, jeśli nie wie się dokładnie, jak je wykonywać. Ale to nie jest powód, aby cały swój trening opierać na ćwiczeniach izolowanych. Takie ćwiczenia, jeśłi są źle wykonywane, są równie niebezpieczne, jak te z wolnymi ciężarami. Jeśli zależy Ci na największej skuteczności Twojego treningu, powinieneś skupić się na ćwiczeniach wielostawowych. Ćwiczenia izolowane mogą służyć jedynie jako ćwiczenia uzupełniające.

7. NA MASĘ KONIECZNIE MUSISZ KUPIĆ GAINER

Aby zrozumieć na czym polega budowanie masy mięśniowej, zapraszam do mojego wpisu na temat 5 elementarnych zasad budowania czystej masy mięśniowej. Gainer jest suplementem, który dostarcza nam dodatkowej porcji białka i węglowodanów w postaci szejka. Jest to dobrą opcją w sytuacji, gdy nie dostarczamy wystarczającej ilości tych makroskładników i przede wszystkim kalorii z diety. W innym wypadku może dostarczyć co najwyżej kilku dodatkowych centymetrów wokół pasa.

8. GOTOWY PLAN TRENINGOWY I DIETA Z INTERNETU BĘDĄ DLA CIEBIE IDEALNE

Każdy organizm jest inny. Gotowe i uniwersalne rozwiązania nigdy nie są dobre. Najskuteczniejszą drogą dla początkującego adepta siłowni jest dostosowanie planu treningowego i diety indywidualnie pod konkretną osobę. W większości przypadków taka dieta, czy trening nie pokrywa się z prawdziwymi potrzebami osoby zainteresowanej. W takim wypadku stosowanie tego „uniwersalnego rozwiązania” oddala nas od zamierzonego celu.

9. MONOHYDRAT KREATYNY BARDZO ZALEWA TŁUSZCZEM

Monohydrat jest najpopularniejszą i najlepiej przebadaną formą kreatyny. Jednak często słuszymy, że zalewa on tłuszczem. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak by się niektórym wydawało. Kreatyna to suplement, który ma za zadanie zapewnić mięśniom możliwie najlepsze środowisko do rozwoju. Dostarcza do mięśni ATP i magazynuje w nich wodę. To sprawia, że wizualnie mięsień jest mniej suchy. To jednak nie znaczy, że jest to tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa pojawia się w sytuacji, gdy podczas stosowania kreatyny ludzie starają się jeść jak najwięcej, żeby zbudować jak najwięcej mięśni. To powoduje, że nadmiar pożywienia odkłada się jako tłuszcz. Sama kreatyna nie ma z tym nic wspólnego.

10. KOBIETY NIE POWINNY DŹWIGAĆ CIĘŻARÓW

Kobietom się wydaje, że jak zaczną trenować siłowo, to na pewno będą wyglądać jak mężczyźni. To sprawia, że panicznie się boją hantli, czy sztangi. Wolą biegać na bieżni, spędzać godziny na stepperach itd. Konsekwencją takich poczynań jest przeważnie rozczarowanie. Ponieważ po zgubieniu tłuszczu zostaje mało kształtne obwisłe ciało. Panie najczęściej po fakcie zaczynają rozumieć, że modelki fitness i te wszystkie kobiety z tak cudownymi pośladkami trenują z ciężarami. Dzięki temu mają tak jędrne i seksowne ciała. I wcale nie wyglądają jak faceci, a wręcz przeciwnie.

11. BEZ STERYDÓW NIE DA SIĘ ZROBIĆ SYLWETKI MODELA

Tak mówi bardzo dużo osób. Jeśli powiedzieli Ci to wprost to sam już dobrze wiesz dlaczego. Mianowicie, mówią tak najczęściej osoby, które trenują od paru lat, a cały czas wyglądają tak samo. Mówią tak osoby, które zawsze wszystko wiedzą najlepiej i nie pozwalają nikomu powiedzieć, że robią coś źle. Mówią tak osoby, które są zazdrosne tym, że inni potrafią aktywnie słuchać i być pilnymi uczniami, a oni wiecznie wszystko wiedzą najlepiej a im nie wychodzi. Znam wiele osób, które sumiennością i kilkuletnimi wyrzeczeniami osiągnęli naprawdę bajeczne rezultaty. Znam też osoby, które w rok zrobili sylwetki startowe. I to całkiem od zera. Dlatego też, nie radzę Ci wierzyć w takie sugestie. Każdy jest kowalem swojego losu i decyduje o tym co w swoim życiu osiągnie.

12. ŻEBY SPALIĆ TŁUSZCZ Z BRZUCHA TRZEBA ROBIĆ CODZIENNIE BRZUSZKI

Miliony brzuszków nie zgubią za Ciebie tłuszczu, jeśli nie ukierunkujesz swojej diety na redukcję. Tylko pod wpływem deficytu kalorycznego, organizm sięga do swoich rezerw. Trening mięśni brzucha służy ich wzmacnianiu, nie odchudzaniu. Za odchudzanie zawsze, ale to zawsze odpowiedzialna jest dieta. Tak samo jest w przypadku budowaniu mięśni. Jak nie dostarczysz odpowiedniej ilości energii swoim mięśniom to na pewno nie urosną.

13. KAŻDE ĆWICZENIE WYKONUJ DO UPADKU MIĘŚNIOWEGO

Wykonywanie ćwiczeń do upadku mięśniowego to jedyna, najskuteczniejsza i niepowtarzalna droga do… kontuzji. Nigdy nie dopuszczaj do takiej sytuacji. Zawsze kontroluj technikę i zawsze zostawiaj sobie w zapasie jedno powtórzenie. Dzięki temu będziesz po prostu zdrowy.