Spojrzenie w przyszłość

By osiągnąć rezultaty, musisz być w pełni skoncentrowany na swoim ostatecznym celu. Aby wyrobić sobie takie mięśnie brzucha, jakie chcesz mieć, musisz dokładnie widzieć swój cel w wyobraźni. Obraz ten może być oparty na zdjęciu z czasopisma, twoim wyglądzie z czasów, kiedy ćwiczyłeś zapasy, muskulaturze kogoś, kogo widziałeś na plaży, albo na kombinacji takich rzeczy. Ważne, by mieć określoną wizję tego, jak chcesz wyglądać.

Tworzenie takiego obrazu w umyśle nazywamy wizualizacją. Świadomie tworzony pozytywny obraz pomoże ci w osiągnięciu silnych mięśni brzucha.

Większość sportowców stosuje wizualizację. Zresztą wykorzystywali ją na długo, zanim nazwano to zjawisko. Golfista Jack Nicklaus przed każdym uderzeniem „rozgrywa” je w myślach. Również rajdowcy, tancerze i gimnastycy znają wartość takiego ćwiczenia w myślach przed zawodami czy występem.

Większość utytułowanych sportowców stosowała jakąś formę wizualizacji w celu osiągania lepszych rezultatów, podobnie jak większość ludzi biznesu. W gruncie rzeczy ludzie, którzy odnoszą sukces w dowolnej dziedzinie życia, zwykle stosują jakąś formę wizualizacji, by zrealizować swoje cele. Wszyscy to robimy, myśląc o przyszłości: nowy samochód, duży dom za miastem, zdobycie tego, czego pragniemy. Wizualizacja jest techniką nadającą się dla każdego, zarówno dla zawodowego sportowca, jak i dla amatora sportu.

Jej efektywność można zilustrować wynikami pewnego eksperymentu, w którym uczestnicy wykonywali rzuty wolne do kosza. Członkowie jednej grupy, którzy przez 20 minut dziennie przez 20 dni wyobrażali sobie, że oddają celne rzuty, o 23 proc. poprawili swoje wyniki w porównaniu z początkowymi. Ich postępy były niemal równie duże jak w przypadku członków grupy, która faktycznie ćwiczyła rzuty przez 20 minut dziennie przez 20 dni pod rząd (poprawili oni swoje rezultaty o 24 proc.). Z kolei grupa, która nie ćwiczyła ani w wyobraźni, ani w sali gimnastycznej, nie wykazała żadnych postępów.

Wizualizacja jest skuteczna z prostego powodu. Mózg nie odróżnia wydarzeń prawdziwych od wyobrażonych, dlatego dzięki wykorzystaniu wyobraźni można dostarczyć sobie pozytywnych doświadczeń, które poprawią nasz obraz siebie oraz podniosą nasze umiejętności.