Spojrzenie w przyszłość

By osiągnąć rezultaty, musisz być w pełni skoncentrowany na swoim ostatecznym celu. Aby wyrobić sobie takie mięśnie brzucha, jakie chcesz mieć, musisz dokładnie widzieć swój cel w wyobraźni. Obraz ten może być oparty na zdjęciu z czasopisma, twoim wyglądzie z czasów, kiedy ćwiczyłeś zapasy, muskulaturze kogoś, kogo widziałeś na plaży, albo na kombinacji takich rzeczy. Ważne, by mieć określoną wizję tego, jak chcesz wyglądać.

Tworzenie takiego obrazu w umyśle nazywamy wizualizacją. Świadomie tworzony pozytywny obraz pomoże ci w osiągnięciu silnych mięśni brzucha.

Większość sportowców stosuje wizualizację. Zresztą wykorzystywali ją na długo, zanim nazwano to zjawisko. Golfista Jack Nicklaus przed każdym uderzeniem „rozgrywa” je w myślach. Również rajdowcy, tancerze i gimnastycy znają wartość takiego ćwiczenia w myślach przed zawodami czy występem.

Większość utytułowanych sportowców stosowała jakąś formę wizualizacji w celu osiągania lepszych rezultatów, podobnie jak większość ludzi biznesu. W gruncie rzeczy ludzie, którzy odnoszą sukces w dowolnej dziedzinie życia, zwykle stosują jakąś formę wizualizacji, by zrealizować swoje cele. Wszyscy to robimy, myśląc o przyszłości: nowy samochód, duży dom za miastem, zdobycie tego, czego pragniemy. Wizualizacja jest techniką nadającą się dla każdego, zarówno dla zawodowego sportowca, jak i dla amatora sportu.

Jej efektywność można zilustrować wynikami pewnego eksperymentu, w którym uczestnicy wykonywali rzuty wolne do kosza. Członkowie jednej grupy, którzy przez 20 minut dziennie przez 20 dni wyobrażali sobie, że oddają celne rzuty, o 23 proc. poprawili swoje wyniki w porównaniu z początkowymi. Ich postępy były niemal równie duże jak w przypadku członków grupy, która faktycznie ćwiczyła rzuty przez 20 minut dziennie przez 20 dni pod rząd (poprawili oni swoje rezultaty o 24 proc.). Z kolei grupa, która nie ćwiczyła ani w wyobraźni, ani w sali gimnastycznej, nie wykazała żadnych postępów.

Wizualizacja jest skuteczna z prostego powodu. Mózg nie odróżnia wydarzeń prawdziwych od wyobrażonych, dlatego dzięki wykorzystaniu wyobraźni można dostarczyć sobie pozytywnych doświadczeń, które poprawią nasz obraz siebie oraz podniosą nasze umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *