SYSTEMATYCZNOŚĆ I SAMODYSCYPLINA, CZYLI JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES REALIZUJĄC SWOJE CELE?

Systematyczność, samodyscyplina, wytrwałość i silna wola. Kto by nie chciał tych wszystkich cech posiadać? Ba… oczywiście, że każdy by chciał, jednak tylko nieliczni je posiadają. Jest to ta część ludzkiej psychiki, która odróżnia ludzi sukcesu, którzy osiągają w życiu wielkie rzeczy, od całej reszty społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy mówimy o sławnych kulturystach, sportsmenkach czy biznesmenach. Dziś postaram Ci się wyjaśnić, w jaki sposób rozwijać w sobie te cechy tak, aby osiągać w życiu sukcesy. 

Przyjmijmy, że chcesz posiadać potężne i silne mięśnie. To jednak nie przychodzi z dnia na dzień. Potrzeba wiele pracy i wyrzeczeń. Rozwiązanie jest jedno. Najpierw musisz zacząć od budowania mięśni swojego umysłu, kształtując w sobie cechy samodyscypliny i silnej woli. Bez tego już na samym starcie jesteś skazany na porażkę. Ile razy spotkaliście w swoim życiu kogoś, kto miał milion pomysłów na siebie, ale żadnego nie realizował? A może realizował, ale po miesiącu mu się nudziło. Czy Ci ludzie coś osiągnęli? Nie, żaden z nich niczego wielkiego nie osiągnął. Częściej podpatrywał coś u kogoś i próbował naśladować z mizernym skutkiem. Słomiany zapał bardzo szybko się kończy, gdy taka osoba zdaje sobie sprawę, że efekty nie przychodzą od razu. Jednak wytrwałość się zawsze opłaca. Dlatego zachęcam Cię, abyś wziął życie w swoje ręce i dzięki temu osiągał wielkie rzeczy.

Trening na siłowni poza mięśniami buduje charakter. Mówi się, że najważniejsza jest ilość serii, ilość powtórzeń, zwiększanie ciężaru, choć tak naprawdę najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność. Bez systematyczności ciężko realizować cele. Wtedy przeważnie efekty jakie osiągamy są połowiczne, co w konsekwencji nas zniechęca. Czym byśmy się w życiu nie zajmowali, działa to w taki sam sposób. Dajmy jako przykład rozwijanie własnego biznesu. Sami jesteśmy sobie Panami, nikt nad nami nie stoi, nikt nie każe nam pracować. To ile czasu poświęcimy zależy tylko od nas. Karma jednak zawsze wraca. Duże zaangażowanie, systematyczność i samodyscyplina powodują, że nasze starania są zauważalne. Gdy widzimy efekty naszej pracy motywujemy się, ponieważ wiemy, że warto. Gdybyśmy przykładali się tylko trochę, takich efektów by nie było. Wówczas moglibyśmy stwierdzić, że to co robimy nie ma sensu bo tylko marnujemy swój czas i pieniądze. Każde przedsięwzięcie początkowo wymaga bardzo dużego zaangażowania. Czas jednak przynosi efekty i dzięki temu osiągamy sukces.

Rozwijanie w sobie samodyscypliny i systematyczności pomaga realizować cele w każdej dziedzinie naszego życia. Mówi się, że na rozwoju osobistym nie powinno się oszczędzać. Ja się z tym zgadzam. Pieniądze raz są, raz ich nie ma. Kobieta raz jest, raz jej nie ma. Jednak Ty zawsze będziesz. I tylko od Ciebie zależy czy będziesz popijał piwko leżąc na kanapie w pozycji horyzontalnej i przeglądając ogłoszenia matrymonialne, czy będziesz poświęcał wolny czas na swój rozwój osobisty lub rozwój własnego biznesu. Jeśli kanapa zaczyna doskwierać i chcesz coś w swoim życiu zmienić, musisz nauczyć się być konsekwentną osobą. Twoja tożsamość określa to, kim naprawdę jesteś. Wtedy sukces przychodzi sam.

JAK WYPRACOWAĆ W SOBIE SYSTEMATYCZNOŚĆ?

1. ZACZNIJ OD MAŁYCH KROKÓW

Pamiętaj, że osiągnięcie sukcesu to nie sprint. Nic tutaj nie przyspieszymy. W miesiąc nie zbudujesz sylwetki atlety, miliarderem też raczej nie zostaniesz jeśli zaczynasz od zera. Dlatego cały haczyk polega na tym, że należy angażować się systematycznie. Robert Collier kiedyś powiedział, że ,,sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”. Te słowa tak naprawdę opisują wszystko. Nie warto zmieniać swojego życia o 180 stopni. Warto skupić się na jednej rzeczy i jej poświęcać swój czas systematycznie. Robienie pompek i brzuszków codziennie po 20 serii nie przyniesie rezultatów szybciej. W tym przypadku skutki mogą być wręcz odwrotne od zamierzonych bo organizm nie będzie miał czasu na regenerację, a nas będą po tygodniu tak mięśnie bolały, że zaczną się wymówki. Całkiem inaczej będą wyglądały systematyczne treningi 3 razy w tygodniu.

2. PLANUJ I ZAPISUJ SWOJE CELE TWORZĄC CHECKLISTĘ

Ciężko wymagać od siebie czegoś, co nie zostało konkretnie sprecyzowane. Jeszcze ciężej określić na ile udało nam się osiągnąć zamierzony cel, jeśli ten cel nie jest zapisany. Dlatego jeśli mowa o samodyscyplinie i systematycznym realizowaniu swoich planów, koniecznym jest zapisywanie celów. Zapisuj więc zarówno cele krótkoterminowe jak i długoterminowe. Należy określić jednocześnie minimum, które koniecznie zrealizujesz i termin rozliczenia. Niejednokrotnie zostało udowodnione, że to naprawdę działa i największy sukces odnosili zawsze Ci ludzie, którzy mieli nawyk zapisywania swoich krótko- i długoterminowych celów. Jeśli systematyczność odniesiemy bezpośrednio do siłowni, całkowitą podstawą będzie stworzenie swojego planu treningowego. To dzięki niemu będziemy w stanie wywiązywać się z realizacji określonych celów.

3. NIE STAWIAJ SOBIE ZBYT WYSOKO POPRZECZKI

Określając swoje cele na najbliższy tydzień, miesiąc czy rok należy wziąć pod uwagę swoje możliwości i ilość wolnego czasu. Jeśli jesteś w stanie sprostać wyzwaniu jakie przed sobą postawiłeś, wówczas bardziej motywuje Cię to do działania i kolejne cele mogą być delikatnie trudniejsze do osiągnięcia. To jednak nie zmienia faktu, że muszą być one przede wszystkim realne do osiągnięcia. Podniesienie podwyżki za wysoko może Cie po prostu przerosnąć. W konsekwencji motywacja zamiast rosnąć diametralnie spadnie, a tego zwolennikami nie jesteśmy.

4. ROZLICZAJ SIEBIE Z TEGO, CO JUŻ UDAŁO CI SIĘ OSIĄGNĄĆ

Gdy już określimy sobie pierwszy deadline, wypadałoby się z niego rozliczyć. Gdyby cele nie były realizowane, wówczas określanie kolejnych nie miałoby sensu. Jeśli chodzi o samorozwój preferuję takie podsumowania co miesiąc. Na podstawie tego co udało mi się zdziałać, określam nowy cel na kolejny miesiąc. Z planami treningowymi jest inaczej. Jednym planem idę pare miesięcy, a po upływie tego czasu wprowadzam zmiany. Ty również musisz rozliczać siebie z tego co już udało Ci się osiągnąć. Nagradzaj siebie za to. Należy Ci się!

 JAK SYSTEMATYCZNOŚĆ WYGLĄDA W PRAKTYCE?

W praktyce powinniśmy skupić się na jak najdokładniejszym sprecyzowaniu tego co zamierzamy zrobić. Należy przy tym zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

– jaką mamy misję;

– jaki mamy cel;

– na jaki okres czasu wyznaczamy swój cel;

– jakie działania podejmiemy, aby ten cel zrealizować;

– grafik naszych działań w poszczególne dni (określając przy tym minimum).

PRZYKŁADOWY PRAWIDŁOWO SPRECYZOWANY CEL DŁUGOTERMINOWY:

Misja: Chcę zbudować atrakcyjną i zdrową sylwetkę, która będzie odzwierciedleniem mojego silnego charakteru. Będę ekspertem w tematach diety, treningów, suplementacji i rozwoju osobistego;

Cel: Chcę zmienić proporcje swojego ciała na tyle, aby mieć solidną muskulaturę przy zachowaniu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Czas: W ciągu 4 lat będę systematycznie pracował nad sobą poprzez zbilansowaną dietę i inteligentny trening niezależnie od tego jak będzie mi szło;

Działania: Będę stale poszerzał swoją wiedzę czytając literaturę oraz wyniki badań naukowych, a także wymieniając się doświadczeniami z innymi. Zbuduję solidną sylwetkę tworząc plany treningowe i diety adekwatne do etapu, na którym będę się znajdował;

Grafik: Będę trenował 4 razy w tygodniu, licząc codziennie kalorie i makroskładniki swojej diety. Codziennie po 30 minut będę poszerzał swoją wiedzę z zakresu dietetyki i treningów.

PRZYKŁADOWY PRAWIDŁOWO SPRECYZOWANY CEL KRÓTKOTERMINOWY:

Cel: Chcę zmniejszyć swoje wydatki o 25%, aby zaoszczędzić na suplementy;

Czas: Będę oszczędzał przez najbliższy miesiąc;

Działania: Obliczę ile pieniędzy wydałem na jedzenie i przyjemności w zeszłym miesiącu. Wynik pomniejszę o 25% i wyciągnę średnią na każdy dzień. Będę w miarę możliwości przygotowywał posiłki w domu, aby nie kupować drogiego jedzenia w pracy. Nie będę chodził na zakupy o pustym żołądku. Nie będę kupował większych ilości jedzenia, aby nic nie wyrzucać;

Grafik: Codziennie będę śledził swój budżet i analizował ile udało mi się zaoszczędzić oraz które wydatki nie były w ogóle potrzebne.

PODSUMOWANIE

Systematyczność i samodyscyplina to unikatowe cechy charakteru. Wymagają one solidnej i regularnej pracy nad sobą, do czego nie każdy jest zdolny. Określenie krótko- i długoterminowych celów jest nieocenione podczas kształtowania tych cech w sobie. Pozwala na obranie indywidualnej drogi, prowadzącej do sukcesu.