Fitness a spalanie źródeł energii

Jednym ze składników fitness, rozumianego jako dobra kondycja fizyczna, poza siłą, giętkością i zwyczajami żywieniowymi, jest wzmocnienie układu krążenia, które osiągamy dzięki ćwiczeniom poprawiającym wydolność oddechową. Najprostszym sposobem wykonywania ćwiczeń aerobowych jest bieg, ale na siłowni mamy również najróżniejsze służące do tego przyrządy, jak rower stacjonarny czy wioślarz.

Do wykonania każdego ruchu potrzebujemy energii. Energie tę uzyskujemy z produktów, które spożywamy: głównie z węglowodanów, dzięki przekształcaniu ich w glukozę, tłuszczów w formie triglicerydów i białek podzielonych na aminokwasy.

Ulubionym paliwem organizmu jest glukoza, która gromadzi się w mięśniach i wątrobie w postaci glikogenu. W miarę jak glikogen się wyczerpuje, wykorzystujemy stopniowo tłuszcze, a w skrajnych przypadkach, przy ćwiczeniach trwających bardzo długo, mogą zużyć się aminokwasy.

W każdym z tych przypadków, jeśli intensywność ćwiczenia jest umiarkowana, spalanie tych substratów jest całkowite i odbywa się w obecności tlenu, z wytwarzaniem dwutlenku węgla i wody jako produktów ubocznych.