Franco Columbu

Kariera sportowa tego kulturysty, urodzonego we Włoszech a mieszkającego już od lat w USA, jest niezwykle bogata. Mimo niezbyt sprzyjających warunków fizycznych (zaledwie 164 cm wzrostu, bardzo przeciętne proporcje kostne) osiągnął on wielkie sukcesy aż w trzech dyscyplinach. Jako młody chłopiec uprawiał najpierw boks, grał również w piłkę nożną. Później zabrał się za ciężary i w tym sporcie uzyskał bardzo dobre wyniki (420 kg w trójboju wagi półciężkiej). Startował również w trójboju siłowym (power lifting), osiągając przy wadze ciała 80 kg: wyciskanie leżąc – 205 kg, martwy ciąg -315 kg i przysiady – 302,5 kg (812,5 kg w trójboju). Jest on niewątpliwie jednym z najsilniejszych kulturystów świata.

Prosto z ciężarowego pomostu Columbu trafił na kulturystyczne podium i od razu odniósł wielkie sukcesy. W roku 1968 wygrał Mistrzostwa Włoch i Europy, w roku 1970 został mistrzem świata amatorów IFBB i ponownie mistrzem Europy. Po przeniesieniu się do USA i przejściu do obozu zawodowców nadal odnosił sukcesy, był m.in. drugi za Schwarzeneggerem w konkursie Mr Olympia. Po wycofaniu się „króla” Arnolda w roku 1976 Franco Columbu po raz pierwszy wywalczył tytuł zawodowego mistrza świata. Później ciężka kontuzja kolana, a także studia medyczne wyłączyły go na kilka lat ze startów. Jednak podobnie jak Arnold Schwarzenegger zdecydował się na powrót, który zakończył się pełnym powodzeniem. Columbu ponownie wygrał konkurs Mr Olympia w roku 1981.

Kulturysta ten jest wspaniałym przykładem tego, jak przez systematyczną, wieloletnią pracę można dojść do wielkich wyników w sporcie i to nie tylko w jednej dyscyplinie.

Trening Columbu nie zawiera tajemnic, odwrotnie, jest bardzo prosty i opiera się na ogólnie znanych zasadach Weidera. I tak np. przygotowując się do zwycięskiego konkursu Mr Olympia w roku 1976 na mięśnie bicepsy stosowi on program składający się z 4 ćwiczeń. Wykonywał je 3 razy w tygodniu, stosując tzw. gigant serie. Okres przygotowania do zawodów trwał 5 tygodni: w pierwszym tygodniu wykonywał 4 giantsety, w drugim 5, w trzecim 6 itd. W każdym tygodniu zwiększał również ciężary, ale starał się wykonywać taką samą liczbę powtórzeń (od 6 do 10).

Giantset na bicepsy Franco Columbu

– W staniu, ramiona oparte na tzw. modlitewniku – uginanie i wyprost ramion ze sztangą w wolnym tempie.

– W siadzie – ramię oparte o udo – uginanie i wyprost ramienia ze sztan-gielką.

– W staniu uginanie i wyprost ramion ze sztangą, duże obciążenie, ostatnie ruchy oszukane.

– W siadzie na skośnej ławce naprzemianstronne uginanie i wyprost ramion ze sztangielkami, dłonie skierowane na zewnątrz.

Columbu przygotowując się do konkursu Mr Olympia 81 stosował podobny program, ale na mięśnie najszersze grzbietu. Stosował go również 3 razy w tygodniu, ale trzy pierwsze ćwiczenia wykonywał w seriach pojedynczych, natomiast ćwiczenie 4 i 5 w serii łączonej (superserii).

– Podciąganie na drążku szerokim chwytem do karku, na biodrach dodatkowe obciążenie 40 kg – 6 x 10-15.

– W opadzie przodem unoszenie oburącz wąskim chwytem jednego końca gryfu sztangi do klatki piersiowej -4x 10.

– W siadzie płaskim przyciąganie oburącz wąskim chwytem drążka wyciągu bloczkowego do klatki piersiowej -4×10. ■*

– W opadzie przodem podciąganie jednorącz sztangielki do klatki piersiowej.

– Podciąganie na drążku chwytem oburącz do klatki piersiowej (waga przodem) – oba ćwiczenia w 3 superseriach po 10 powtórzeń.

Columbu, podobnie jak wszyscy mistrzowie kulturystyki, stara się stosować jak najkrótsze przerwy wypoczynkowe między seriami, stosuje system split i bardzo często metodę progresji.