Kto może uprawiać kulturystykę?

Część populacji mogąca realizować program kulturystyki jest bardzo duża, pod warunkiem, że pamiętamy o pewnych środkach ostrożności i rozwadze.

Każda osoba mająca zamiar rozpocząć program treningowy powinna wcześniej poddać się badaniu lekarskiemu, aby wykluczyć ewentualne choroby mogące uniemożliwić, bądź ograniczyć jego realizację. W wypadku doznania urazu odpowiednie leczenie powinien zalecić fizjoterapeuta. W zasadzie każdy, kto otrzymał przyzwolenie lekarza, może podjąć się uprawiania kulturystyki.

Dzieci od 14 roku życia, a nawet młodsze, mogą już ćwiczyć z obciążeniem, choć z ograniczeniami w zakresie ciężaru i z pominięciem niektórych ćwiczeń odradzanych ze względu na stopień zaawansowania. Poza tym w niektórych przypadkach dzieci przy okazji codziennych zabaw znoszą większe obciążenie i dzieje się to w sposób mniej kontrolowany niż w siłowni.

Funkcjonuje bardzo rozpowszechniony pogląd, że dzieci ćwiczące z ciężarami hamują swój wzrost. Jest to mit wywodzący się z podnoszenia ciężarów w kategoriach dziecięcych  w krajach wschodnioeuropejskich. Wręcz przeciwnie, dzieci uprawiające taki trening w sposób kontrolowany mogą stymulować swój wzrost.