Mity i fakty

Choć prawdą jest, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zrzuceniu tłuszczu z okolic brzucha i wyraźniejszym zarysowaniu mięśni, krąży dużo błędnych informacji na temat tego, jakie rodzaje ćwiczeń są do tego najlepsze. Oto kilka błędnych wyobrażeń o treningu brzucha oraz informacja o tym, jak jest naprawdę.

Mit: Wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha spali tłuszcz na brzuchu.

Fakt: Spalanie tłuszczu w wybranym obszarze ciała jest z fizjologicznego punktu widzenia niemożliwe.

Wyobraź sobie tenisistę. Jeśli jest praworęczny, to jego prawa ręka będzie mieć więcej mięśni ze względu na godziny ściskania rakiety tenisowej i obracania nią. Jego druga ręka będzie mniejsza, ze słabiej zarysowanymi mięśniami, ale nie będzie bardziej otłuszczona. Ćwiczenia doprowadzają do systematycznego spalania tłuszczu w organizmie zgodnie z indywidualną budową ciała i kodem genetycznym. Celując treningiem tylko w jedną partię ciała, wcale nie sprawisz, że tłuszcz zniknie wyłącznie z niej.

Mit: Trzeba wykonać setki skłonów (spinań), by wypracować ładnie wyglądające mięśnie brzucha.

Fakt: Mięśnie brzucha nie będą reagować na setki powtórzeń lepiej niż bicepsy czy mięśnie piersiowe. Podobnie jak nie wykonujesz więcej niż 15 powtórzeń w ćwiczeniu na bicepsy, tak samo nie powinieneś wykonywać większej liczby spinania.

Kiedy z łatwością wykonujesz po 15 powtórzeń dowolnego ćwiczenia na brzuch, musisz albo dokonać jego modyfikacji, tak by stało się trudniejsze, albo wybrać inne. W przeciwnym wypadku budujesz wytrzymałość, a nie masę mięśni. A to właśnie dzięki wielkości mięśnie wyglądają na napompowane, zarówno jeśli chodzi o bicepsy czy mięśnie brzucha.

Mit: Uprawianie sportu dostarcza mięśniom brzucha wystarczająco dużo wysiłku.

Fakt: Odpowiednie ćwiczenia tej partii ciała poprawi twoje wyniki sportowe.

W rozdziale 13 kwestia ta zostanie potraktowana bardziej wnikliwie; znajdziesz tam plan ćwiczeń z myślą o różnych dyscyplinach sportu. Na razie powiem, że każdy sport stawia spore wymagania przed środkową partią ciała. Jej mięśnie muszą być silne, zdolne do odpowiedniego balansowania i pracy z wielką mocą. Ćwicząc je poza boiskiem, sprawisz, że lepiej będziesz radził sobie też na boisku.

Weźmy na przykład baseballistę Marka McGwire’a grającego na pierwszej bazie. Napina on mięśnie brzucha, czekając, aż miotacz rzuci piłkę. Dzięki temu utrzymuje swoje ciało w optymalnej pozycji, by móc szybko zareagować, jeśli odbita piłka upadnie w jego pobliżu. Jeśli piłka poleci bardziej w bok, to by chwycić ją powietrzu, będzie znacznie wytężać mięśnie brzucha w biegu i skoku.

Kiedy McGwire występuje w roli pałkarza, mięśnie w obrębie jego talii muszą z wielką mocą natężyć się, współpracując z nogami, biodrami, barkami i ramionami, tak by ciało wykonało zamach z siłą zdolną wysłać piłkę na orbitę okołoziemską.

Przez wzmacnianie i rozciąganie tych mięśni podczas treningów „Big Mac” gwarantuje sobie, że będą one mógł)’ pracować na najwyższych obrotach. Pamiętaj, że nawet zawodowi sportowcy mają problemy ze środkową częścią ciała. Urazy dolnych mięśni brzucha i nadwyrężenie dolnej partii pleców są dwiema najczęstszymi kontuzjami w sporcie.

Mit: Mięśnie brzucha trzeba ćwiczyć każdego dnia.

Fakt: Trzy razy w tygodniu to maksimum.

Faktycznie mięśnie brzucha są przeznaczone do pracy wytrzymałościowej, a nie krótkich zrywów wysiłku. Mają one przede wszystkim utrzymywać postawę ciała i dlatego muszą być gotowe do wielogodzinnego napięcia.

Jednak mięśnie brzucha, tak jak pozostałe, składają się zarówno z włókien szybko-, jak i wolnokurczliwych. Najbardziej urosnąć mogą właśnie włókna szybkokur-czliwe, które potrafią błyskawicznie uwalniać energię, i to na nich trzeba się skupić, wykonując ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Po treningu włókna szybkokurczliwe muszą mieć czas na regenerację, by mogły nabrać siły i masy. Dlatego powinieneś zapewnić im co najmniej jeden dzień odpoczynku między sesjami treningowymi.

Mit: Ćwiczenie samych mięśni brzucha sprawi, że będą one świetnie wyglądały.

Fakt: Jest to możliwe, ale dodając ćwiczenie aerobowe i stosując zrównoważoną dietę, znacznie szybciej osiągniesz taki efekt.

Wysiłek aerobowy to najlepszy sposób na spalenie kalorii i uszczuplenie zapasu tłuszczu z okolicy brzucha, tak by ukryte tam mięśnie mogły się uwidocznić. Dopilnuj, żeby nie spożywać zbyt wielu kalorii. Twarde jak skała mięśnie brzucha nie zrobią na nikim wrażenia, jeśli otoczone będą warstwą sadła…