Czwarty i piąty miesiąc

W czwartym i piątym miesiącu ćwiczeń wzrasta liczba ćwiczeń i serii dla każdej grupy mięśni. Na ten okres treningu wybraliśmy bardzo rozbudowany zestaw. Zastosowaliśmy następujący podział:

  • Pierwszy dzień na pracę nad nogami i bicepsami.
  • Drugi dzień na trenowanie mięśni piersiowych i grzbietu.
  • Trzeci dzień na przygotowanie mięśni ramion, w tym trójgłowego

Podobnie jak w poprzednich miesiącach można też wypróbować inne kombinacje. Zawsze jednak należy przestrzegać łącznej liczby serii, które wykonujemy dla każdej grupy mięśni, i pilnować proporcjonalności, która uwzględnia wielkość grupy mięśniowej i różnorodność kątów, pod którymi pracuje. Proponujemy więc łącznie czternaście serii na mięśnie nóg, dwanaście na mięśnie klatki piersiowej, grzbietu i ramion, dziewięć na tricepsy i osiem na bicepsy.

Zalecamy również przemienne wykonywanie ćwiczeń proponowanych na tym poziomie i ćwiczeń wykonywanych w poprzednich miesiącach, by nadać treningowi większą różnorodność.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha i brzuchate łydki wchodzą w zakres każdego planu treningowego. Możemy jednak wykonać ćwiczenia na mięśnie łydki w dniu poświęconym na trening nogi, a ćwiczenia na mięśnie brzucha w dniu przeznaczonym na ramiona, ponieważ jest to dzień z mniejszą liczbą serii.