Podstawą właściwy tryb życia

– Jestem typowym ektomorfikiem – wyjaśnia Pan Tomek. – Mam drobną budowę i mały obwód kości. Charakteryzuje się długimi i chudymi kończynami oraz wąskimi ramionami. Naturalnie smukła sylwetka wynika z przyspieszonego metabolizmu. Ektomorficy mają zwykle wyższą temperaturę ciała niż przeciętny człowiek.

– Dieta Tomka, który często ma problem z utrzymaniem odpowiednio wysokiej wagi ciała, musi być przede wszystkim bogata w kalorie – wyjaśnia Pan Marek, trener Pana Tomka. – Oczywiście można nadrabiać fast foodami, słodyczami i słodzonymi napojami, czyli tym, co zawiera niezdrowe składniki i często zmniejsza apetyt. Natomiast ja nie polecam ani fast foodów ani słodyczy, w miejsce których powinny pojawiać się pełnowartościowe kalorie z wysokiej klasy mięs i warzyw.

Pan Marek prowadzi Pana Tomka przez trudy treningowe i wszystkie związane z kulturystyką i trójbojem siłowym, zwracając baczną uwagę na prawidłową dietę i regenerację organizmu.

– Wiem, jako ektomorfik, że powinienem pamiętać o najwłaściwszej diecie, ale i odpowiedniej ilości snu i o unikaniu stresu – przedstawia sprawę Pan Tomek. – Niestety pracuję w obsłudze klienta, przez co stres wpływa nieco na efekty.