Przedkładaj jakość nad ilość

W każdej siłowni spotkać można gości, którzy wykonują setki spinań „na odwal się” i sądzą, że zdołają coś osiągnąć. Tymczasem wskaźnikiem tego, czy uzyskasz dobre rezultaty, nie jest liczba wykonanych powtórzeń, ale to, jak dobrze je wykonujesz. Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia, musisz dopilnować, by czuć skurcz mięśni brzucha podczas wszystkich powtórzeń. Staraj się utrzymywać stałe napięcie mięśni brzucha podczas fazy pozytywnej i negatywnej.

W związku z tym muszę odpowiedzieć na nasuwające się pytanie: Co robić, kiedy przestaniesz odczuwać skurcz mięśni podczas powtórzeń, tj. kiedy nie możesz już utrzymać napięcia mięśni?

Wtedy należy przestać ćwiczyć.

Ale przecież seria nie jest skończona.

Jeśli nie można już utrzymać napięcia mięśni, oznacza to, że seria jest skończona. Nieważne, ile powtórzeń wykonałeś, a ile uważasz, że powinieneś wykonać.

Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się pod koniec serii. Powiedzmy, że chcesz wykonać 15 powtórzeń, ale koło dziesiątego zaczynasz ćwiczyć z trudnością. W jedenastym powtórzeniu czujesz palenie w mięśniach brzucha i ledwie odrywasz łopatki od podłogi. Za dwunastym razem odpoczywasz chwilę na podłodze, a następnie wykonujesz gwałtowny, szarpany ruch, ciągnąc głowę do przodu i próbując poderwać łopatki.

Zatem dobrze, właśnie skończyłeś serię. Doszedłeś do punktu, w którym nie możesz już wykonać kolejnego prawidłowego powtórzenia. Ponieważ nie ma sensu ćwiczyć nieprawidłowo, powinieneś sobie pogratulować, że zmusiłeś ciało do ciężkiej pracy maksymalnie długo, jak było to możliwe, a teraz możesz zająć się następnym ćwiczeniem.