Robimy plecy

Mięśnie pleców uchodzą za najważniejsze. Podtrzymują w końcu cały szkielet nadając nam wygląd homo sapiens. Mięśnie te, podobnie jak wszystkie inne partie mięśniowe, nadają się do rozbudowy i kształtowania. W celu zweryfikowania doniosłości tej grupy mięśniowej zaglądamy do siłowni Pana Marka.

– Przychodzi do nas naprawdę spora grupa chłopaków z miasta – podkreśla Pan Marek. – Niemal wszyscy zdeterminowani, by wyglądać zdrowo, czuć się dobrze i mieć sporo siły. Proszę tylko spojrzeć ile mamy tu tego sprzętu – pokazuje nam jedną dużą salę i dwie mniejsze.

Na jednym z przyrządów ćwiczy Tomek, stały bywalec w siłowni Pana Marka, ćwiczący pod jego bacznym okiem.

– Dziś ćwiczę plecy – wyjaśnia nam Tomek. – To dość prosta rzecz jeśli pamięta się o kilku zasadach, w tym bezpieczeństwa.

Tomek zaczyna ćwiczyć od rozgrzewki. Pierwsze pół godziny spędza na rowerku lub bieżni. Następnie przechodzi do podciągania się na drążku i innych, między innymi jest wśród ćwiczeń wiosłowanie sztangą w opadzie.

– Wśród ćwiczeń na plecy angażuje też pracę ze sztangielkami. Stoję wyprostowany i trzymając po sztangielce w każdej z rąk unoszę je tak, by pracowały w największym napięciu najwyższe partie mięśniowe.