Jakiego obciążenia powinny używać dzieci?

Należałoby zacząć od kwestii, w jakim wieku dziecko może rozpocząć ćwiczenia z ciężarkami. Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Wciąż toczą się nad tym spory. Jeśli jednak przyjrzymy się dziecięcym zabawom, otrzymamy odpowiedź. Kiedy dziecko wdrapuje się na plecy innemu, ważącemu tyle samo, albo kiedy robią taczkę, to czy ich mięśnie i stawy nie są obciążone bardziej niż przy jakimkolwiek ćwiczeniu z zakresu kulturystyki?

Gdy dzieci uprawiają jakikolwiek sport, w którym rywalizują z innymi, jak atletyka, piłka nożna czy pływanie, to czy ich mięśnie i kości nie znoszą większego napięcia? I nie wspominamy tu o sportach asymetrycznych, jak niektóre z rakietą, niosących wysokie ryzyko skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli ponadto zobowiązuje się dziecko do zachowania określonej wagi, jak w gimnastyce rytmicznej, poza wyrządzeniem mu krzywdy psychologicznej możemy wystawić na niebezpieczeństwo również jego wzrost.

Mając to wszystko na uwadze, sądzimy, że odpowiedź na powyższe pytanie została udzielona i możemy uznać, że dziecko mogłoby ćwiczyć z ciężarkami od 8. do 10. roku życia. Jednak najważniejszą kwestią nie jest to, czy dziecko jest gotowe fizycznie na taki rodzaj treningu, ale to, czy jest przygotowane psychicznie.