Rozgrzewka na nogi

– Bardzo ważna jest rozgrzewka kiedy przychodzi nam przetrenować duże grupy mięśniowe – wyjaśnia pan Marek, trener i właściciel jednej z większych siłowni w centrum. – Chodzi na przykład o to, by rozgrzewka mięśni dużych nóg chroniła kolana, bowiem zdarzają się przypadki, że po latach treningów z zaniedbywana rozgrzewką nóg wysiadają kolana.

Towarzyszy nam pan Tomek, podopieczny pana Marka, człowiek, który idąc za radami swojego trenera wypracował godną podziwu muskulaturę.

– Robię nogi raz w tygodniu – mówi pan Tomek. – Zaczynam od przysiadów. Wpierw staje prosto ze stopami na szerokość bioder, ramiona trzymając aktywnie wzdłuż ciała. Następnie uginam nogi, schodząc biodrami na wysokość kolan, trzymając proste plecy; w ślad za tym, napięte ramiona unoszę do przodu, wracając do pozycji wyjściowej.

– Kolana nie powinny przekraczać linii palców stóp – dopowiada pan Marek. – Oprócz tego Tomek robi jeszcze wykroki stając prosto, ze stopami na szerokość bioder, ramiona trzymając aktywnie wzdłuż ciała. Następnie Tomek robi wykrok prawą noga w tył, zbliża kolano prawej nogi do podłogi, ale nie dotykając jej. Po czym wraca do pozycji wyjściowej i wykonuje ćwiczenie dla lewej nogi.