Swobodne ciężary czy przyrządy?

Obecnie można znaleźć w siłowniach istny arsenał nowoczesnych przyrządów służących do ćwiczenia właściwie każdego wyobrażalnego ruchu, ale wciąż spotykamy tam kąciki ze sztangami, hantlami i sztangielkami. Niektóre przyrządy paradoksalnie usiłują jak najbardziej imitować swobodne ciężary.

Nie chodzi o to, żeby zdecydować, co jest lepsze: przyrządy lub swobodne ciężary. Każde z nich, odpowiednio do okoliczności, mają swoje wady i zalety.

Przyrządy umożliwiają pewniejszy ruch osobie początkującej, bez ryzyka nieprzewidzianych wypadków. Są zalecane po urazach, ponieważ w czasie rehabilitacji pozwalają na wybór dokładnej odległości i wyodrębnienie ruchu, który najbardziej nam odpowiada.

Istnieją także maszyny pozwalające na ruch niemal identyczny z tym, który wykonywalibyśmy ze swobodnym ciężarem, ale z wygodą, jaką umożliwia przyrząd, przez co łączą zalety obu typów sprzętu.

W przypadku osób starszych korzystanie z przyrządów przede wszystkim daje stabilność, ponieważ dzięki nim nie muszą utrzymywać równowagi, z którą mogą mieć problemy.

Główną zaletą swobodnych ciężarów jest zaś umożliwienie pokonywania większych odległości; dzięki nim ruch jest bardziej naturalny i pełniejszy.