Olejek kokosowy

Kiedy mówimy o olejku kokosowym, na myśl przychodzą produkty kosmetyczne, lub olej kokosowy, z którego olejki są pozyskiwane. Weźmy więc pod uwagę bazę substancjalną olejków kokosowych, czyli olej kokosowy.
Olej kokosowy (tłuszcz kokosowy czy też masło kokosowe) jest olejem roślinnym otrzymywanym poprzez tłoczenia i rozgrzanie kopry – twardych miąższów z orzechów kokosowej palmy (tzw. Cocos nucifera). Olej kokosowy to najczęściej rafinat, odkwaszony i wybielony. W postaci płynnej ma barwę lekko żółtą.

Olej kokosowy zawiera kwasy laurynowe, mające barwę białą. Właściwości chemiczne sprawiają, że topnieje w temperaturach 20–28 °C.  Odnalazł swe zastosowanie w smażeniu, dodatek ciast oraz w wyrobach takich jak  margaryna i czekolada. W przemyśle chemicznym odnalazł zastosowanie w produkcji kwasów tłuszczowych i alkoholi, do wyrabiania świec i apretury włókienniczej. Wreszcie w przemyśle kosmetycznym, gdzie  wykorzystuje się go w formie balsamu do ciała, maski do włosów, olejek do masaży lub do kąpieli. Ma właściwości nawilżające i odżywcze.

Należy przy tym zaznaczyć, że są obecne organizacje zdrowotne odradzające regularne konsumpcje oleju kokosowego z powodu dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zwiększać ryzyko wystąpień chorób takich jak układu krążenia.