Kult mięśni brzucha

Wyrzeźbiona środkowa partia ciała zawsze była wyznacznikiem siły i atrakcyjności mężczyzny. Starożytni Grecy i Rzymianie dali temu wyraz, rzeźbiąc bogów, atletów i władców. W renesansie Michał Anioł obdarzył postać Davida doskonale ukształtowanym tułowiem. Bardziej współczesnym wcieleniem tego posągowego ideału był Marky Mark, który w latach 90. pozował do reklam bielizny Calvina Kleina. Obecnie rozwinięta muskulatura, zwłaszcza środkowej części ciała, stała się symbolem uniwersalnym. Mięśnie brzucha jak tarka są widoczne wszędzie: w reklamach salonów fitness i odnowy biologicznej, w kinie akcji i na okładkach kolorowych magazynów.

Ideał perfekcyjnie wyrzeźbionych mięśni brzucha jest zakodowany w naszych umysłach. Oprócz wielu mężczyzn, którzy pragnęliby mieć takie ciało, jest też całkiem spora populacja facetów, którzy faktycznie tak wyglądają i, kto wie, może robią użytek ze swojej atrakcyjności w rywalizacji o kobiety czy pracę.

Faceci z rozwiniętymi mięśniami brzucha są takim samym niedoścignionym wzorem, jakie dla kobiet stanowią anorektyczne modelki. Goście tłoczą się w siłowniach, kupują kołyski do ćwiczeń, opłacają trenerów i napędzają wielomiliardowy biznes. Wszyscy z nich wierzą, że wykonywanie jakiegoś jednego ćwiczenia, korzystanie z maszyny z wyciągiem czy wypicie koktajlu proteinowego zapewni im potok łask, płynący z racji posiadania muskularnego brzucha.

  • Modele z świetnymi mięśniami brzucha mają predyspozycje genetyczne, by tak wyglądać. Gdyby nie ich mieli, nie zostaliby modelami (a przynajmniej świetnie zarabiającymi modelami).
  • Ich praca polega na utrzymywaniu się w doskonałej formie. Nie byliby w stanie przyjść do twojego biura i wpisywać właściwe liczby do arkusza kalkulacyjnego, jak ty to potrafisz, więc ty z kolei nie oczekuj, że będziesz mógł wyjść przed kamery i robić skłony tak jak oni.
  • Widzisz ich w chwilach szczytowej formy. Nikt nie jest w stanie jej utrzymać na takim poziomie przez cały rok.
  • Przed sesją zdjęciową modele stosują niezdrową dietę z wysoką zawartością białka, a ubogą w węglowodany.
  • Często biorą takie substancje jak efedryna i kofeina, żeby przyśpieszyć przemianę materii i wypalić resztki tłuszczu w środkowej części ciała. To na początek. Amfetamina, leki moczopędne, sterydy, hormon wzrostu – podaj dowolną nazwę specyfiku budującego mięśnie, spalającego tłuszcz i odwadniającego, a zapewniam cię, że ktoś w tej branży już z niego korzystał.
  • Fotografia i film wykorzystują zjawisko iluzji. Sztuczki dotyczące pozowania i oświetlenia mogą czynić cuda. Czasem zdjęcia są retuszowane. Nie ma nic prostszego niż komputerowe obrabianie zdjęć.
  • Nie zapominaj, że modele na fotografiach wstrzymują oddech i napinają się.