Nogi podstawą

Siła fizyczna oznaczona jest wspaniale rozwiniętymi mięśniami nóg. Mięśnie nóg efektywnie uziemiają sylwetkę, wie o tym każdy zaznajomiony z tematyką ćwiczący. Nie ma drugiej tak istotnej partii mięśniowej.

– Mięśnie nóg generują olbrzymią moc – tłumaczy Pan Marek, kulturysta. – Trening nóg jest bardzo ważny w przypadku osób aktywnych. Podczas treningu mięśni nóg uwalniane są hormony anaboliczne, w tym testosteron, dzięki któremu wspomagany jest rozwój masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrze jest lepiej zapoznać się z anatomią mięśni nóg oraz ćwiczeniami na tę partię.
– Część przednia, tylna i przyśrodkowa – demonstruje Pan Marek. – Spójrzmy na mój mięsień czworogłowy uda.Tu mamy mięsień prosty, odpowiedzialny za zginanie uda, następnie mięsień obszerny boczny, przyśrodkowy oraz pośredni. A wszystko po to, by noga zginała się w kolanie.
Zadajemy pytanie jak rozwijać tą grupę mięśniową, a w ślad za pytaniem Pan Marek ochoczo odpowiada:
– Podstawowym ćwiczeniem są przysiady ze sztangą, w ilości powtórzeń w jednej serii do dwudziestu razy. Mięśnie te ćwiczymy raz w tygodniu, w jednej sesji po cztery lub pięć serii. Ponadto dietę wzbogacamy o żelatynę lub glukozaminę, która będzie chroniła nasze kolana.