Program uniwersalny

Trening kulturystów zaawansowanych powinien być zindywidualizowany, dostosowany do potrzeb i możliwości każdego z ćwiczących, etapu treningu i jego celu. Podobnie jednak jak w wypadku początkujących, również i zaawansowanym można polecić program uniwersalny. A więc taki, który może stanowić przykład, jak dobierać ćwiczenia na poszczególne grupy mięśniowe i w jakiej proporcji, ile stosować serii i powtórzeń oraz jak rozkładać akcenty w cyklu tygodniowym. Dlatego program ten należy traktować jako pewnego rodzaju ramkę, w której poszczególne elementy można ustawiać według indywidualnych potrzeb. Nie jest to bowiem program sztywny, który trzeba wykonywać od A do Z, lecz taki, który można i powinno się przystosować do własnych możliwości.

Uwagi i rady Billa Pearla na temat stosowania przez zaawansowanych programu uniwersalnego.

• Przynajmniej dwa razy w roku poddawaj się badaniom lekarskim dla kontroli wydolności organizmu i ogólnego stanu zdrowia

• Prowadź dzienniczek treningowy i kartę wagi oraz pomiarów antropometrycznych.

• Okreś! dokładnie swoje możliwości czasowe treningu w ciągu tygodnia.

• Trenuj 5-6 razy w tygodniu po 2,5-3 godziny systemem split. Mięśnie brzucha i łydki ćwicz codziennie, natomiast mięśnie klatki piersiowej, grzbietu i barków w poniedziałki, środy i piątki, zaś ramion i nóg w pozostałe dni. Jeśli będziesz ćwiczył 5 razy w tygodniu, wówczas jeden program wykonuj 3 razy. drugi 2 razy, a w następnym tygodniu odwrotnie.

• Staraj się w pewnym okresie (najlepiej jesienią i zimą) skoncentrować swój wysiłek na zdobyciu masy mięśniowej i uczyń to najważniejszym celem treningu.

• Wyeliminuj wszelkie złe nawyki ruchowe i przyzwyczajenia, które przeszkadzają ci w osiągnięciu celu.