Kulturystyka dzieci i młodzieży

– Odpowiednim wiekiem do rozpoczęcia treningu jest wiek 14 – 15 lat, ponieważ w tym okresie aktywność anaboliczna jest bardzo silna ze względu na hormony, a trening z ciężarkami stymuluje wzrost, i rozwój jest wtedy pełniejszy – tłumaczy pan Marek, niegdyś zawodnik, dziś kulturysta senior, właściciel siłowni.

– Technika jest ogromnie ważna w każdym wieku, jednak szczególnie ważna w wymienionym przedziale wiekowym, ponieważ w późniejszym okresie przyzwyczajenia nabyte na początku trudno poprawić. Ponadto kontrolujemy ciekawość nastolatka, który zawsze chce sprawdzić, jak duży ciężar jest w stanie poruszyć, a to prowadzi go do podnoszenia więcej, niż jest to wskazane. Idealnie byłoby, gdyby nie używał ciężarów powyżej 70%, a do tego wystarczy zabronić mu robienia mniej niż dwanaście powtórzeń w serii. Poza tym będziemy kontrolować wyciskanie znad głowy, aby uniknąć nadmiernego nacisku na krążki międzykręgowe.

Pan Marek zaczynał przygodę ze sportem siłowym przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Zna jednak przypadki, kiedy młody piętnastoletni chłopak przychodził ćwiczyć systematycznie, by w momencie ukończenia dwudziestego roku życia bić rekordy.