Objętość lub definicja

To terminologia również często była stosowana w siłowniach przed laty, kiedy sposób trenowania kulturystów startujących w zawodach ekstrapolował na pozostałych użytkowników siłowni, dziś określanych mianem „populacji fitness”. Z reguły osobie z nadwagą, która przychodziła na siłownię, narzucono pracowanie nad definicją mięśni w sposób prosty, to jest z wieloma powtórzeniami i krótkim odpoczynkiem między seriami. W praktyce, ten rodzaj treningu, służy normalizowaniu wagi, to znaczy pomaga przybrać na wadze osobom zbyt szczupłym i pozwala stracić na niej tym, którzy maja kilka kilogramów nadwagi.

Nie chodzi tutaj o dyskredytację treningu definicji czy wytrzymałości siłowej, ale o to, że aby móc go przeprowadzić, niezbędne są pewne podstawy. Dlatego najlepiej jest realizować go między szóstym i ósmym  miesiącem treningu w krótkich cyklach.

Różnica między treningiem osoby, która chce przybrać na wadze, i tej, która chce na niej stracić, tkwić będzie raczej w liczbie ćwiczeń aerobowych oraz w diecie.