Porady sterydowe

– Pyta Pan o porady sterydowe? Nie wiem co powiedzieć – odpowiada Pan Marek, właściciel siłowni. – Sterydy wciąż u nas są tematem tabu, swoistą kuchnią na zapleczu, o której nie mówi się, wie Pan, ot tak.

Trudno było przycisnąć Pana Marka, by wypowiedział się szerzej. Na szczęście bardziej wylewny był Pan Tomek, wychowanek Pana Marka. – Przede wszystkim należy odradzać sterydy wszystkim, bez względu na wiek i kondycję. Sterydy mogą doprowadzić do prawdziwych spustoszeń, lecz jeśli mam być całkiem szczery, to człowiek przeciera niekiedy oczy na widok progresu jaki sterydy mogą dać. Siła znacznie szybuje do góry i już po miesiącu czuć prawdziwą moc. Ale to jedna odsłona, bo druga to faza zejściowa po sterydach, która zaprowadziła niektórych nawet do samobójstw.

– Przede wszystkim potrzeba profesjonalnej kontroli nad pojedynczym przypadkiem – włącza się do rozmowy Pan Marek. – Jeśli już decyzje zapadły, ćwiczący powinien mieć świadomość, że minusy istnieją. Najlepiej jeśli będzie to kontrola lekarska, ale biorąc pod uwagę sam temat, żaden lekarz nie zechce brać za to odpowiedzialności, zwłaszcza, że sterydy są środkami nielegalnymi, objętymi penalizacją.

– Pomocni mogą okazać się starsi koledzy, którzy mieli taki etap w swoich treningach – mówi Pan Tomek. – W zależności od tego co to są za sterydy, należało by ułożyć odpowiedni plan treningowy, biorący pod uwagę pompę jaką dostarczają sterydy, czyli szybkie wzrosty siły, masy, a więc też ciężaru.

– Dobrze więc – decyduje się Pan Marek. – Powiedzmy sobie szczerze. Najlepiej jeśli steryd dostanie się do organizmu przy pomocy iniekcji, niż gdyby miała to być tabletka, chodzi w końcu o minimalizowanie ryzyka związanego z obciążeniem wątroby. Tak czy tak, dojdzie do obciążenia wątroby, i potrzebne będą leki osłonowe, ale z dwojga złego sugeruje iniekcje.

-Proszę nas zrozumieć – mówi Pan Tomek. – Marek jest zachowawczy bo nie chcemy propagować łatwizny, a za taką mamy właśnie drogę na sterydach. Jest wiele różnych rodzajów sterydów, i wiele rodzajów źródeł, pod którymi my nie chcemy się podpisywać. Z uwagi na możliwe skutki uboczne odradzamy sterydy, zachęcając do aktywności zgodnej z duchem sportowym i fair play.