NAJSKUTECZNIEJSZY PLAN TRENINGOWY DLA KOBIET? JUŻ JEST!

Zdecydowana większość kobiet w pewnym momencie swego życia postanawia zawalczyć „o siebie” i popracować nad estetyką własnego ciała. Żyjemy w świecie, gdzie rządzi silne przekonanie, że kobieta powinna mieć szczupłą sylwetkę pozbawioną mięśni. Z tego też powodu, kobiety prawie zawsze unikają treningu siłowego jak ognia, bojąc się, że będą wyglądać jak kulturystki. Czy oby na pewno słusznie?

Głównym celem, jaki obierają sobie kobiety podczas pracy nad sobą, jest odchudzanie. Powodów jest wiele, lecz nie zawsze są one racjonalne. Często problemem jest porównywanie się do kogoś innego, kto wygląda atrakcyjniej i dążenie do właśnie takiej sylwetki. Jeszcze częściej okazuje się, że ta druga osoba nie tyle jest chudsza, co po prostu ma bardziej jędrne ciało. Kobietom jest bardzo trudno zrozumieć, że za jędrność i kształtność ciała odpowiadają… uwaga… mięśnie! 

Wiem, że to niezrozumiałe i niezgodne z Twoimi poglądami. Aby przybliżyć Ci dokładniej co mam na myśli posłużę się nudną wiedzą teoretyczną. Otóż, ciało składa się zarówno z mięśni, jak i tłuszczu. Czy tego chcesz, czy nie, zarówno jednego, jak i drugiego potrzebujesz! mięśnie są pierwsze. Możemy je określić jako zbroję, która chroni organy wewnętrzne, ale też nadaje sylwetce… kształtu! O tym, jak jędrne będziesz miała pośladki, uda, plecy, czy brzuch, decydują właśnie mięśnie. Im ich więcej, tym ciało jędrniejsze. Bezpośrednio pod skórą natomiast, znajduje się tłuszcz. Tak, ten sam, który kobiety kochają i którego jednocześnie nienawidzą. Jeśli jest go za dużo, jesteś otyła, masz boczki i wyglądasz nieestetycznie. Jeśli jest go za mało, mięśnie zaczynają być za bardzo widoczne i nabierasz zbyt męskich kształtów. Tak, winne jest odchudzanie, nie tak jak myślałaś budowanie mięśni.

Gdy już znasz fizjologię swojego ciała, warto iść krok dalej. Odpowiedz sobie na pytanie jaki trening będzie dla Ciebie skuteczniejszy? Aerobowy, czy siłowy? Jeśli odpowiedziałaś, że siłowy, to sukces masz na wyciągnięcie dłoni. Odpowiednimi ćwiczeniami, będą ćwiczenia na wolnych ciężarach, czyli przysiady, wykroki, martwy ciąg, ćwiczenia na klatkę piersiową itd. Odpowiednim ciężarem, będzie taki ciężar, którym wykonasz około 8-10 powtórzeń, nie więcej! A co z treningami fitness, takimi jak treningi z Mel B., Ewą Chodakowską, Zumba, Pilates itd.? Są skuteczne, ale nie tak skuteczne jak trening siłowy. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalne efekty, w jak najkrótszym czasie, lepiej skupić się na wolnych ciężarach. Co do treningu cardio, takiego jak rowerki, bieganie itd., warto podczas odchudzania go dołączyć do treningu w rozsądnej ilości. Kategorycznie zabrania się stosowania tylko tego treningu, bez ćwiczeń z ciężarami. Same ćwiczenia aerobowe mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dodatkowo konieczna jest oczywiście dieta oraz określenie własnego zapotrzebowania kalorycznego. Bez tego, cały trening może okazać się nieskuteczny.

Niezależnie od tego, czy dopiero zamierzasz rozpocząć treningi wraz z postanowieniem noworocznym, czy jesteś już weteranką, warto walczyć o swoją sylwetkę. Być może efekty nie przyjdą od razu, ale jeśli będziesz cierpliwa i wpuścisz do swojej codzienności zbilansowaną dietę oraz trening siłowy, możesz być pewna, że osiągniesz sukces!