Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna powinna stanowić ważny element naszego codziennego życia. Badania Eurobarometru Komisji Europejskiej opublikowane w marcu 2014 roku wskazują, że około 41% Polaków uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, podczas kiedy w Szwecji aktywność fizyczną deklaruje aż 70%, w Danii 68%, a w Holandii 58% społeczeństwa. Można zatem uznać, że nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi, jak bardzo jest to ważne.

Jednym z głównych celów aktywności fizycznej jest utrzymywanie  prawidłowego bilansu energetycznego. Liczbę kalorii spalanych w określonym czasie w zależności  od podejmowanego wysiłku można sprawdzić w licznych kalkulatorach dostępnych w internecie. Nawet tak proste czynności jak odkurzanie, możemy uznać za aktywność fizyczną, jednak najbardziej efektywne, jeśli chodzi o spalanie kalorii, są wszelkie formy sportu, także jeśli są uprawiane rekreacyjnie.

Utrata kalorii jest na pewno pozytywnym „efektem ubocznym”, jednak korzyści płynących z  podejmowania aktywności fizycznej jest znacznie więcej. Podstawową korzyścią, pośród wielu innych, to po prostu lepsze samopoczucie, obecne nieodłącznie z każdą aktywnością fizyczną.