Kołyski do ćwiczenia mięśni brzucha

Spytaj jakiegoś trenera o kołyski do ćwiczenia mięśni brzucha (urządzenie to często funkcjonuje pod angielskimi nazwami ab roller, ab trimmer) i dadzą ci pewnie jedną z dwóch odpowiedzi:

  • Są do niczego. Lepiej jest, gdy ludzie po prostu kładą się na podłodze i uczą wykonywać standardowe ćwiczenia.
  • Nie są genialne, ale przynajmniej zachęcają do ćwiczeń.

Większość osób kupiła te urządzenia myśląc, że dzięki nim w magiczny sposób ćwiczenia mięśni brzucha staną się prostsze. Ale kołyski stawiają całą gamę nowych wyzwanie dla mięśni. Jeśli posiadasz takie urządzenie, oto jak najwięcej z niego skorzystać:

1. Upewnij się, że podpórka pod głowę nie dociska jej w stronę klatki piersiowej, zwiększając obciążenie karku. Między podbródkiem i klatką utrzymuj odległość na szerokość pięści. Pozwól karkowi rozluźnić się dzięki podpórce.

2. Nie ściągaj urządzenia do dołu łokciami, bo wtedy skuteczne ćwiczenie na brzuch zmienia się w przeciętne dla klatki i pleców.

3. Nie ściągaj maszyny do dołu rękoma i nie zaciskaj mocno dłoni na drążku. Gdy to robisz, mózg zaczyna koncentrować się na ramionach i przedramionach zamiast na mięśniach brzucha. A jeśli nie będziesz myślał o brzuchu, nie będziesz go efektywnie ćwiczył.

4. Urządzenie nie powinno przesuwać się do przodu. Jeśli będzie się tak działo, ćwiczone będą inne mięśnie niż brzucha.

5. Panuj nad kołyską, a nie ulegaj jej. Innymi słowy, nie pozwól, by rozpęd odbierał ci pracę. Należy kontrolować obie fazy ruchu – do dołu i góry.