Oddech w czasie treningu

W niektórych czasopismach można przeczytać zalecenia, jak należy oddychać w czasie ćwiczeń z ciężarkami. Radzi się w nich, na przykład, aby robić wdech w chwili opuszczania ciężaru przy wyciskaniu na ławce i wydech przy podnoszeniu. Niewątpliwie, kiedy zakładamy pewną intensywność treningu, taki sposób rytmicznego oddychania nie jest możliwy, i każdy, kto pracował z intensywnością powyżej 70 czy 80%, wie, o czym mówimy.

Kiedy obciążenie jest znaczne, musimy przetrzymać powietrze, aby utrzymać wystarczające ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej, tak by zapewnić mięśniom solidna bazę, na której będą mogły pracować. Aby to sprawdzić, wystarczy przeprowadzić prostą próbę : wypuśćcie powietrze w połowie przebiegu ruchu, wykonując wyciskanie na ławce. Ciężar najprawdopodobniej zwali się na was. Gdy pokonamy punkt krytyczny, prawie na końcu ruchu, będziemy mogli bez problemu wypuścić powietrze.

Uogólniając, zaleca się oddychanie w sposób naturalny. Instynkt podpowie nam, jak to robić. Jeśli nie będziemy myśleć o oddychaniu, prawdopodobnie zrobimy to dobrze. Od tej reguły, jak od każdej, są oczywiście wyjątki: osoby z nadciśnieniem czy mające problemy z oddychaniem nie powinny zatrzymywać powietrza.