Węglowodany

Zasadnicza funkcja w organizmie. Węglowodany są źródłem energii.

Dyskusja. Ze względu na to, że ciało z łatwością wykorzystuje węglowodany jako źródło energii, dietetycy doszli do przekonania, że z nich powinna pochodzić połowa wszystkich spożywanych kalorii.

Problem z węglowodanami w diecie jest taki, że mamy tendencję, by wybierać produkty, które łatwo zjeść w nadmiarze: chleb, płatki śniadaniowe czy różne wypieki. Niestety węglowodany w tej postaci nie są specjalnie sycące. Wie to każdy, kto planował zjeść tylko kilka herbatników dietetycznych, a w końcu wciął ich całą paczkę. Zamiast zjeść jednego rogala, ludzie konsumują dwa albo jednego, ale z grubą warstwą tłustego sera topionego.

Z czasem zauważono, że pod wpływem węglowodanów organizm zatrzymuje zbyt dużo wody (o czym poważni kulturyści wiedzieli od lat). Ograniczając ilość węglowodanów w diecie, szybko stracisz parę kilogramów wody i zaczniesz wyglądać szczuplej. Ale ludzie wypróbowujący dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów przekonują się, że nie można stosować jej zbyt długo. Kiedy zaś wracają do węglowodanów, szybko pęcznieją i zwykle ważą więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania.

Prawda (na dzisiaj). Węglowodany nie otłuszczają nas, mogą jednak prowadzić do przejadania się, jeśli sięgasz po nieodpowiednie ich rodzaje i spożywasz je bez białek i tłuszczy, które pomagają szybciej zaspokoić apetyt.

Rozwiązaniem jest zjadanie węglowodanów złożonych, a nie prostych, albo przynajmniej odpowiedni typ cukrów prostych. Oto na czym polega różnica między nimi:

Węglowodany złożone są wchłaniane powoli i dają stały dopływ energii. Znajdujemy je w warzywach, pełnoziarnistym chlebie i płatkach śniadaniowych, fasoli oraz makaronie.

Węglowodany proste są szybko trawione. Znajdują się w nabiale (źródłem węglowodanów jest tam laktoza), owocach i sokach (fruktoza) oraz w miodzie, syropach i cukrze (sacharoza). Jako zasadę należy przyjąć, że owoce i nabiał są dla ciebie dobre i powinny się znaleźć w twoim jadłospisie. Natomiast sacharoza zawarta w słodyczach powoduje gwałtowny wzrost energii, a potem szybki jej spadek.