Masa i rzeźba mięśni

Dążeniem większości kulturystów, bez względu na stopień ich zaawansowania, jest zwykle zdobycie jak największej masy mięśniowej, Takie ukierunkowanie treningu prowadzi jednak często do nieproporcjonalnego rozwoju sylwetki. Najczęściej bowiem kładzie się nacisk na rozwój dużych grup mięśniowych, takich jak klatka piersiowa, grzbiet, uda i ramiona, a zaniedbuje brzuch, łydki, przedramiona. Uporczywa praca nad masą mięśniową prowadzi zwykle do zaniedbania tzw. rzeźby czyli rysunku mięśni, a to na skutek powstawania zbyt grubej warstwy tkanki tłuszczowej, Wszyscy kulturyści powinni koncentrować się na harmonijnym rozwoju sylwetki, na kształt której wpływa zarówno wielkość mięśni, jak też ich rzeźba.

Według doświadczeń wielu mistrzów kulturystyki nawet w okresie „ładowania” masy mięśniowej trzeba na każdą grupę mięśniową wykonywać przynajmniej jedno ćwiczenie pod kątem rzeźby. Ćwiczenia te wykonuje się w znacznie szybszym tempie, bardzo dynamicznie, podczas gdy ćwiczenia na masę wolno i z maksymalnym napięciem mięśni. Wielu kulturystów przygotowuje się do ważnych konkursów ćwicząc przez ostatnie 4-6 tygodni wyłącznie na rzeźbę mięśni. Nie oznacza to wcale stosowania mniejszych ciężarów, mniejszej czy większej liczby serii lub powtórzeń. Chodzi przede wszystkim o bardziej intensywny wysiłek, krótsze przerwy wypoczynkowe, „szybszy” trening.

Oczywiście najlepszym wyjściem jest dobranie takiego programu ćwiczeń, który by kształtował masę mięśniową, a jednocześnie nie powodował utraty rzeźby. Trzeba w tym celu, układając sobie program, dobrać na każdą grupę mięśniową odpowiednie ćwiczenia.