Program Steve Davisa

Jeszcze inny program dla początkujących proponuje Steve Davis, czołowy kulturysta amerykański, trener i propagator kulturystyki wśród młodzieży. Według niego każdy początkujący kulturysta powinien wykonywać przez okres pierwszych 3-6 miesięcy 10 podstawowych ćwiczeń, każde w 2-3 seriach po 8-10 powtórzeń, z wyjątkiem mięśni brzucha i łydek – ta sama liczba serii lecz po 20 powtórzeń.

Kolejność ćwiczenia poszczególnych grup mięśniowych: brzuch, łydki, uda, mięśnie proste grzbietu, klatka piersiowa, mięśnie najszersze grzbietu, obręcz barkowa, biceps, triceps i przedramiona.

Każdy początkujący powinien sam lub z pomocą instruktora dobrać sobie dowolnie po jednym ćwiczeniu na każdą z wymienionych grup mięśniowych, biorąc pod uwagę łatwość ich wykonania. Innymi słowy początkujący powinni wykonywać ćwiczenia proste technicznie, jak np. wyciskanie sztangi w leżeniu, wspięcia na palce z obciążeniem na barkach, skłony tułowia z leżenia przodem i tyłem itd. Kolejność ćwiczeń poszczególnych grup mięśniowych uzasadniona jest tym, że krew stopniowo napływa – w miarę trwania wysiłku – z mniejszych do większych partii ciała, które w ten sposób szybciej się rozwijają. Ćwiczyć należy w wolnym tempie, starając się maksymalnie koncentrować na napinaniu ćwiczonej grupy mięśni. Ruchy powinny być dokładne, bez ,,oszukiwania”. Poza tym stosuje się wszystkie znane już reguły treningu kulturystycznego, a więc stopniowe zwiększanie ciężaru i liczby serii, skracanie przerw wypoczynkowych itd.

Podane wyżej trzy warianty programów treningowych dla początkujących różnią się od siebie tylko w szczegółach i sposobie podejścia, poza tym mają wspólny cel: wszechstronny rozwój mięśni, siły i ogólnej kondycji, jak najlepsze przygotowanie organizmu do coraz większych wysiłków, a także proporcjonalny rozwój sylwetki. Każdy początkujący, w zależności od warunków i możliwości, może wybrać jeden z tych programów i przystąpić do systematycznego treningu.